Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbuğ'un Erdoğan'dan Talebi Neydi

09 Ocak 2009 / 08:15
Başbuğ'un Ergenekon'daki askerlerle ilgili bazı taleplerde bulunduğu öğrenildi.
Ergenekon soruşturmasının 6 ilde yapılan 10. dalga operasyonundan sonra kuvvet komutanlarıyla önceki akşam 6.5 saat süren bir toplantı yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, dün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la sürpriz bir görüşme yaptı. Bu görüşme sürerken, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın Köşk'e çıkması dikkat çekti. Başbakan Erdoğan, Başbuğ'dan sonra da Atalay ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'i konutuna çağırarak görüştü.
BAŞBAKANLIK'TA BAŞ DÖNDÜREN TRAFİK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki programlarını tamamladıktan sonra sasat 12.15'te Esenboğa Havaalanı'na indi. Başbakan Erdoğan'ı İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül karşıladı. Erdoğan, Bakan Gönül'ü makam aracına alarak Başbakanlık Resmi Konutu'na geçti. Atalay da konvoyla birlikte Başbakanlık Resmi Konutu'na giriş yaptı. Erdoğan 13.30-14.00 arasında MİT Müsteşarı Emre Taner ile haftalık olağan görüşmesini gerçekleştirdi. Taner'in ardınan Başbakanlık Resmi Konutu'nda başdöndürücü bir görüşme trafiği yaşandı.

KÖŞK YERİNE BAŞBAKANLIK KONUTU'NA

14.30'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile haftalık olağan görüşmesini yapacak olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un makam aracı, Köşk'ün 1 nolu şeref kapısı yerine, hemen karşısındaki Başbakanlık Konutu'na giriş yaptı. Orgeneral Başbuğ ile Başbakan Erdoğan'ın sürpriz görüşmesi 15.35'e kadar sürdü. Görüşme 1 saat 20 dakika sürdü.

BAKAN BEŞİR ATALAY GÜL'LE GÖRÜŞTÜ

Erdoğan-Başbuğ görüşmesi sürerken, İçişleri Bakanı Atalay Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüştü. Atalay Ayrılırken, Orgeneral İlker Başbuğ'un makam aracı Çankaya Köşk'üne giriş yaptı. Başbuğ'un Gül ile yaptığı görüşmenin olağan haftalık görüşme olduğu açıklandı.

GENELKURMAY: KONU ERGENEKON

Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile Orgeneral Başbuğ'un yaptığı görüşmeye ilişkin olarak resmi web sitesinde bir açıklama yaptı. Görüşmenin içeriği ile ilgili ayrıntı verilmeyen açıklamada “Genelkurmay Başkanı bugün öğleden sonra yapmış olduğu görüşmelerde; özellikle dün (önceki gün) yaşanan gelişmelerle ilgili görüş ve değerlendirmelerini, sırasıyla Sayın Başbakan ve Sayın Cumhurbaşkanı'na sunmuşlardır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi. Açıklamada isim verilmeden görüşmelerin Ergenekon operasyonunuyla ilgili olduğunun vurgulanması dikkat çekti.

BAŞBAKANLIK: GÖRÜŞMEYİ BAŞBUĞ İSTEDİ

Sürpriz görüşmeyle ilgili Başbakanlık Basın Merkezi'nden de iki cümlelik yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bugün (dün) Başbakanlık Resmi Konutu'nda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın İlker Başbuğ ile bir görüşme yapmıştır. Sayın Genelkurmay Başkanı'nın talebi üzerine yapılan görüşmede gündemdeki son gelişmeler değerlendirilmiştir” denildi.

PAŞALAR RENCİDE EDİLMESİN TALEBİ

Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşen sürpriz görüşmenin içeriği ile ilgili açıklama yapılmazken, Başbuğ'un Ergenekon'da gözaltına alınan emekli ve muvazzaf askerlerle ilgli taleplerde bulunduğu ileri sürüldü. Başbuğ'un hem Erdoğan hem de Gül'den askerlerin gözaltına alınırken rencide edilmemesi, tutuksuz yargılanmaları, suçsuz olanların tahliye edilmesi gibi taleplerde bulunduğu iddia edildi.İki bakanla acil görüşme

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile yaptığı sürpriz görüşmenin ardından önce YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan ile görüştü. Erdoğan daha sonra altı Arap ülkesi büyükelçisini kabul etti. Ardından da Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı Başbakanlık Resmi Konutu'na çağırarak görüştü. İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin saat 18:15'te Başbakanlığa geldi. Erdoğan'ın bakanlarla yaptığı görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Görüşmede Erdoğan'ın Ergenekon operasyonlarında askerlerin gözaltına alınırken daha hassas davaranılması konusunda Başbuğ'un taleplerini ilettiği ileri sürüldü. Görüşmeden sonra Atalay ve Şahin açıklama yapmadı.MİT'ten brifing

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ile görüşmeden önce İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile MİT Müsteşarı Emre Taner'den bilgi aldı. Atalay ve Taner'in Başbakan Erdoğan'a Ergenekon soruşturmasının askeri makamlar dışındaki büyüklüğü hakkında bilgi verdikleri öğrenildi.


Tümgeneral'den Cerrah'a ziyaret

Ankara'da, Başbakanlık ve Çankaya Köşkü'nde hareketli saatler yaşanırken, Motorlu Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Bülent Dağsalı, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ı ziyaret etti. Öğle saatlerinde Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gelen Tümgeneral Bülent Dağsalı, Celalettin Cerrah ile bir süre görüştükten sonra ayrıldı. Dağsalı, gazetecilerin sorularını cevapsız bıraktı. Celalettin Cerrah ise yaptığı açıklamada, Tümgeneral Dağsalı'nın bir seminer dolayısıyla Emniyete geldiğini belirterek, “20 Ocakta Mekanize Tugayı'nda doğal afetlerle ilgili bir seminer var. O seminere davet etmek için geldiler' dedi. Cerrah, görüşmede, doğal afet olduğu takdirde İstanbul'da, Emniyet Müdürlüğünün trafik ve asayiş konusunda nasıl tedbirler alacağının ele alındığını belirtti
Kaynak:
Bu haber toplam 978 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri