Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Basın tarihine geçecek gazeteci!

05.09.2009 01:26
Daha önce Adalet Bakanlığı'nın YARSAV Başkanı Eminağaoğlu hakkında açtığı soruşturma dosyasında ismi geçen gazeteci Yasemin Güneri, bu dosyaya da girmeyi başardı.
Adalet Bakanlığı Başmüfettişlerinin Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz hakkındaki soruşturma raporunda, Kaçmaz'ın Habertürk muhabiri Yasemin Güneri'yle yaptığı sohbete yer veriliyor.

Raporda Kaçmaz'ın, Yasemin Güneri'ye, hakkında takipsizlik kararı verilen gazeteci Şamil Tayyar hakkındaki bu kararı kaldırdığını söylediği kaydediliyor. Raporda bu kısım şöyle geçiyor: “ 18/11/2008 günü saat 13:10'da gazeteci Yasemin Güneri ile yaptığınız telefon görüşmesinde, adı geçenin “var mı bir gelişme dosyalarda” diye sorması üzerine, İşçi Partisinin şikayeti üzerine gazeteci Şamil Tayyar hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca verilen kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin kararı kaldırdığınızı bildirdiğiniz, bunun üzerine ilgilinin “tamam efendim haber geçelim” dediği, aynı kişiye, 24/12/2008 günü 14:42'de, kamuoyunda Ergenekon diye adlandırılan davanın sanıklarından Şener Eruygur'un başkan bulunduğu Atatürkçü Düşünce Derneğinin yaptığı mitinglerden dolayı amacı dışında faaliyette bulunduğu iddiasıyla Ankara Valiliği tarafından yapılan şikayet üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen kavuşturmaya yer olmadığına ilişkin karara karşı vaki itirazı reddettiğinizi ayrıntılı olarak yazdırdığınız, gazetecinin “isminizi yazayım mı” diye sorması üzerine “yaz yaz” diye cevap verdiğiniz…”Vakit

EMİNAĞAOĞLU GÜNERİ'YE "BOMBA HABERLERİM VAR" DEMİŞ

Yargının siyasallaştırıldığı iddiasıyla ‘günlük' açıklamalar yapan, Ergenekon davasını yürüten savcıları ve emniyeti bilgi sızdırmakla suçlayan Eminağaoğlu'nun, rutin bir şekilde irtibatlı olduğu gazetecilere bilgi sızdırdığı belirlenmişti.

22 Aralık 2008 tarihinde saat 13:59'da ANKA Haber Ajansı muhabiriyken Yasemin Güneri ile telefon görüşmesi yapan Eminağaoğlu, Güneri'den adrese dayalı kayıt sisteminden kurtulmanın yolunu görmesi için ertesi günkü Cumhuriyet gazetesini takip etmesini istemiş. Eminağaoğlu, Güneri'ye ayrıca ertesi gün kullanılmak üzere bilgi göndereceğini söylemiş. Güneri'nin bilgileri e-mail olarak göndermesini istemesi üzerine YARSAV Başkanı, bomba haberleri olduğunu ancak telefonda söyleyemeyeceğini, zaten biraz sonra duyacağını bildirmiş. ANKA muhabiri Güneri'nin ısrarla söylemesini istemesini karşısında Eminağaoğlu, sürekli bomba haber diyerek telefonda söyleyemeyeceğini yinelemiş. Dışarıda olduğunu belirten Eminağaoğlu, döndüğünde yüz yüze görüşmek üzere muhabirle randevulaşmış.

Bu görüşmeden 3 gün sonra 25 Aralık 2008 tarihinde saat 17:43'de yine Yasemin Güneri ile bir telefon görüşmesi yapan YARSAV Başkanı Eminağaoğlu, ANKA muhabiri Güneri'ye Danıştay'da adı geçen kişiye, Danıştay'daki bir konu ile ilgili Danıştay'ın şikayette bulunmasını söylemesini istemiş. Eminağaoğlu, Yargıtay Başkanlık Divanı'nda yapılan toplantı hakkında bilgi almak için bazı üyelere ulaştığını söyleyip, Yasemin Güneri'nin de uğraşmasını istemiş. YARSAV Başkanı, Güneri'ye, bu konuda o gün haber yapmamalarını söylemiş. Yasemin Güneri'nin haber yapmak istemesine rağmen Eminağaoğlu, yapmaması konusunda ısrarcı olmuş.

Bu haber toplam 1264 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri