Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başkentte Kirli Hava Endişesi

26 Kasım 2008 / 13:18
Ankara'da bazı semtlerde hava kirliliğinin normal değerlerin çok üstünde olduğu idida edildi.
Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Ali Çetin, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’nin hava ölçümlerinde, bazı semtlerde kirliliğin normal değerlerin çok üstünde olduğunu kaydederek, “Azot monoksit ve azot dioksit oranları Ulus’ta normal değerlerin 8-10 katı, Sıhhiye’de 2 katından fazla, Bahçeli’de 4-5 katı değerindedir” dedi. Çetin, hava kirliliğinin nedeninin ise, bedava verilen kaçak kömürler ile elektrik ve doğalgaz zamları olduğunu söyledi.

“SADAKA KÖMÜRLE ANKARA’NIN HAVASI ZEHİRLENİYOR”

Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çetin, düzenlediği basın toplantısında Ankara’nın havasının Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi tarafından çeşitli merkezlerde her gün ölçüldüğünü söyleyerek “Hava Kalitesi Yönetmeliği’ne göre en yüksek değerler azot monoksitte metreküpte 100 mikrogramdır. Azot dioksit için en yüksek değeri ise 200 mikrogram/m3’dür” dedi. 1 Ekim ile 23 Kasım tarihleri arasındaki ölçüm sonuçlarını da bildiren Çetin şunları söyledi:

“Ulus, Sıhhiye ve Bahçelievler’de azot monoksit ve azot dioksit oranları normal değerlerin çok üstündedir. Ulus’ta normal değerlerin 8-10 katı, Sıhhiye’de 2 katından fazla, Bahçeli’de 4-5 katı değerindedir. Bu değerler kış ilerledikçe daha da artacaktır. Ankara’nın hava kirliliğinin yeniden tehlike sinyali vermesinin tek bir nedeni vardır o da Bay Gökçek’tir, AKP’dir, bedava verilen kaçak kömürdür, doğalgaz ve elektrik zamlarıdır.”

ANKARA’NIN HAVASI VE SUYU BU ZEHİRLİ PARTÜKÜLLERDEN TEMİZLENMELİDİR”

Bedava verilen kömürlerle bir yandan kömür kullanımının ve yeniden sobaya dönüşün özendirildiğini savunan Çetin, “Diğer yandan yapılan elektrik ve doğalgaz zamları ile tüketici bu enerji kaynaklarını kullanamaz konuma getirildi” dedi. Yapılan zamlar nedeniyle doğalgaz kullanım oranının tüm Türkiye’de beşte bir oranında düştüğünü ve daha da düşeceğini ifade eden Çetin şöyle devam etti:

“Özellikle diğer yerlere nazaran Ankara çanağı içindeki Bahçelievler-Sıhhiye-Ulus hattında kirli hava birikti. Bu durum kış koşullarında kömür yakmanın artmasına paralel olarak daha da artacaktır. Hava kalitesinin tekrar düzeltilmesi için; acilen kömür dağıtımları durmalı, enerji zamları geri çekilmeli, evsel kullanılan doğalgaza kışın sübvansiyon uygulanmalıdır.Tüketicilerin yapması gereken davranış ise açıkça ortadadır. Suyunu, havasını zehirleyen bu anlayıştan kurtulmak. Ankara’nın havasını, suyunu zehirleyen kirli partikülleri temizlemek. Ankara’nın havasını tekrar solunabilir, suyunun tekrar içilebilir hale getirmek tüketicinin elindedir.”

Bu haber toplam 878 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri