Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başörtüsü neden takılıyor?

25.11.2010 00:45
Toplumun yüzde 85'i başörtüsünün inanç gereği takıldığını düşünüyor.

"Başörtüsü Yasağının Kadınların Eğitim ve İş Hayatına Etkisi" konulu araştırmaya göre, toplumun büyük bir kesimi başörtüsünün inanç gereği kullanıldığını düşünüyor. Ankete katılanların yüzde 78'i üniversitelerde başörtüsünün serbest olmasından yana görüş belirtirken, yüzde 62'lik bir kesim ise sorunun kesin çözümü için yasal bir düzenlemenin gerekli olduğunu söylüyor. Ayrıca, üniversitede başörtüsü yasağının başını örtmeyen kız öğrenciler üzerinde bir baskı oluşmayacağını düşünenlerin oranı da yüzde 70 olduğu gözlendi.

MetroPOLL Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin 17 ve üzeri yaş grubundaki 3 bin 52 kişi üzerinde yaptığı "Başörtüsü Yasağının Kadınların Eğitim ve İş Hayatına Etkisi" konulu araştırmanın sonuçları yayınlandı. Araştırma grubunda ise Prof. Dr. Özer Sencar, Prof. Dr. İhsan Dağı, Dr. Sıtkı Yıldız ve Dr. Vahap Coşkun yer alıyor.

Toplumun çok büyük bir kesimi başörtüsünün inanç gereği kullanıldığını düşünüyor. Araştırma bulgularına göre, toplumun yüzde 85'i kadınların başörtüsünü inançları gereği taktığı kanaatinde olurken, başörtüsünün siyasi sembol olarak takıldığını düşünenlerin oranı ise sadece yüzde 1 oranında gözlemlendi. Kadınların dışarıda örtünüp örtünmemeleri gerektiği konusunda katılımcıların yüzde 78'i bu kararı kadınların kendi tercihlerine bırakmak gerektiği düşüncesinde. Bu rakam, toplumda başörtüsü konusunda bireysel tercihlere dayalı bir serbesti noktasında yaygın bir uzlaşının olduğunu ortaya koyuyor. Özel iş yerlerinde başörtülü kadınların çalışmasından dolayı herhangi bir rahatsızlık duymayacaklarını söyleyenlerin oranı ise yüzde 92 olduğu tespit edildi. Ankete katılanların yüzde 73'ü bazı özel iş yerlerinde uygulanan başörtüsü yasağını doğru bulmuyor. Bu bulgu, başörtülü kadınların özel sektörde daha fazla istihdam edilmesini önleyen fiili başörtüsü yasağının toplumun geniş kesimleri tarafından paylaşılmadığını gösteriyor.

Kamu kurumlarında uygulanan başörtüsü yasağını doğru bulanların oranı yüzde 26,5 iken, bu yasağın olmaması gereğini düşünenlerin oranı yüzde 69. Katılımcıların yüzde 75'i ise devlet dairelerinde çalışan kadınların isterlerse örtünebileceklerini ifade ediyor. Başörtüsü sorunu çözüldüğünde iş hayatında ve istihdamda kadın sayısının artacağına inanların oranı yüzde 72 civarında.

ANKETE KATILANLARIN YÜZDE 78'İ ÜNİVERSİTELERDE BAŞÖRÜTÜSÜNÜN SERBEST OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

Ankete katılanların yüzde 78'i üniversitelerde başörtüsünün serbest olmasından yana görüş belirtiyor. Yüzde 62'lik bir kesim ise sorunun kesin çözümü için yasal bir düzenlemenin gerekli olduğu düşüncesinde. Ayrıca başörtüsünün biçiminin nasıl olacağının devlet tarafından belirlenmesine de yüzde 68'lik bir kesim karşı çıkıyor. Üniversitelerdeki başörtüsü yasağının kalkmasının başını örtmeyen kız öğrenciler üzerinde bir baskı oluşmayacağını düşünenlerin oranı da yüzde 70 olduğu gözlendi.

BAŞÖRTÜLÜ KADINLARIN YÜZDE 93'Ü DİNİ İNANÇLARI GEREĞİ ÖRTÜNÜYOR

Ankete katılan başörtülü kadınların yüzde 77'si, başlarını kendi kararları ile örttüğünü belirtiyor. "Başörtüsü ve meslek icra etmek arasında tercih yapmak zorunda kalsanız hangisini tercih edersiniz?" şeklindeki soruya başörtülü kadınların yüzde 75'i başörtüsünden yana tercihte bulunacaklarını belirtiyor. Araştırmada, dini inançları gereği örtündüklerini söyleyenlerin oranı ise yüzde 93 olarak tespit edildi.

BAŞI AÇIK KADINLARIN BAŞÖRTÜSÜNE KARŞI OLUMSUZ BİR TAVIR YOK

Yapılan araştırmada başları açık kadınların büyük oranda başörtüsüne karşı radikal olumsuz bir tavrının olmadığı gözlenmekte. Başı açık kadınların yüzde 76'sının başörtülü kadınların örtülerinden dolayı üniversite eğitimi alamamalarına veya eğitimlerini bırakmak zorunda kalmalarına üzüldüklerini belirtiyor. Ayrıca, başları açık kadınlardan yüzde 87'lik büyük bir kesim başörtülü kadınların kariyer sahibi olmasından rahatsızlık duymayacağını, yüzde 66'sı başörtülü kadınların çalışmalarının doğru olacağını, yaklaşık yüzde 88'lik büyük bir kesim de başörtülü kadınları kendileri gibi eşit yurttaşlar olarak gördüğünü belirtiyor.

CİHAN

Bu haber toplam 4974 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri