Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Örtüye o bile sahip çıktı

03.07.2010 18:28
Kıbrıs Rum kesiminde Milli Eğitim Bakanı başörtüsüyle okumak isteyen göçmen bir ailenin çocuğuna destek çıktı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhriyeti'nde (KKTC) Kur'an Kursu tartışmaları sürerken, Kıbrıs Rum kesiminde ise Milli Eğitim Bakanı başörtüsüyle okumak isteyen göçmen bir ailenin çocuğuna destek çıktı.

Güney Kıbrıs'ta bir ilkokul öğrencisinin okula türban takarak gittiğinin gündeme gelmesi üzerine, Kıbrıs Rum kesimi Eğitim Bakanı Andreas Dimitriu, orta öğrenim okullarında öğrencilerin dini inançlarının anayasa tarafından koruma altında bulunduğunu açıkladı.

Rum Milli Eğitim Bakanı Dimitriu, ülkede dini özgürlüklerin koruma altında olduğunu vurgularken, KKTC'de Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nun Kur'an kurslarını basan sendikalarla ilgili hiçbir açıklama yapmaması ise dikkat çekiyor. Hükümet kanadından hiçbir açıklama yapılmazken, aileler çocuklarını Türkiye'ye göndermeye hazırlanıyor.

Alithia gazetesi'nin "Kıbrıs türbana evet diyor" başlığı altında verdiği habere göre, Avrupa'dan gelen bir ailenin çocuğunun eğitim aldığı okula türbanla ve her yerini örtecek şekilde giyinerek gittiğini, bunun üzerine Dimitriu'un Güney Kıbrıs'ın dini özgürlüğe saygı duyduğunu açıkladığını yazdı.

Habere göre DİSİ Milletvekili Kiriakos Haciyannis'in söz konusu öğrencinin durumunu gündeme getirerek, hükümetin resmi politikası hakkında bilgi talep etmesi üzerine açıklama yapan Dimitriu, okullarda giyilecek üniformalara öğretim görevlileri ile okul aile birliğinin birlikte karar verdiğini ancak dini özgürlüklerin de anayasal koruma altında olduğunu söyledi.

Dimitriu, bakanlığının tüm öğrencilerin insan haklarını korumakla yükümlü olduğunu, bu yüzden Haciyannis'e vereceği yanıtın "dini hoşgörünün tartışmaya açık olmadığı ve ebeveynlerin çocuklarını inançlarına göre yetiştirme haklarının alınamayacağı" şeklinde olacağını ekledi.

CİHAN

Bu haber toplam 1134 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri