Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

243 Haftadır Aralıksız Eylem

08.05.2010 15:41
Sakarya Adalet Girişimi başörtüsü Platformu 243 haftadır eylem yaparak başörtüsüne özgürlük istiyor

Her hafta Cumartesi günü Adapazarı Kültür Merkezi önünde toplanan platform üyeleri üniversiteler ve kamu alanlarında başörtüsünü yasağını protesto ediyor. Bu güne kadar hiçbir olayın yaşanmadığı protesto eyleminde bu hafta yine başörtüsüne özgürlük istendi.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Sağir Akça, başörtüsünün suç olmadığının mahkeme kararı ile tescillendiğini söyledi. Akça, şunları kaydetti: "Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili; 'kamusal alanda türban takılmasının suç olmadığı' yönünde önemli bir karara imza attı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ve Başbakan Erdoğan'ın eşlerinin kamusal alanda başörtüsü takması ile ilgili yapılan suç duyurusunda takipsizlik kararı verdi. Başsavcı vekili 'Türban konusunda TCK'da suç tanımı ve müeyyide olmadığını' ifade etti. Cumhurbaşkanı ve Başbakanın eşleri hakkında yapılan suç duyurusunu değerlendiren Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili, verdiği takipsizlik kararıyla önemli bir tartışmaya da son noktayı koymuş oldu. "

Akça suç duyurusu dilekçesinde, 'Kamu alanı sayılan yurt dışı görüşmelere ve yurt içinde Anayasa ve yasalar ile belirtilen resmî günlere, dinî kıyafet olan ve siyâsî simge niteliği bulunan türban ile katılarak suç işledikleri" iddiasında bulunulduğunu hatırlatarak, "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının verdiği bu kararı değerlendiren hukukçular bugüne kadar Anayasada herhangi bir yasak olmadığı hâlde kamusal alanda başörtüsü yasağı tartışması yaşandığını ancak bu kararın böyle bir yasak olmadığını teyit eder önemli bir karar olduğuna dikkat çekti. Çektiler çekmesine de, şimdi sormak hakkımız değil mi? Bunca zamandır yapılan bu haksızlıklar nedir? Peki, haksızlıklara uğrayanlar nerede? Yeri göğü inletmeli değiller miydi? Heyhât, bu karar kimseyi ilgilendirmedi bile. Belki de kimse duymadı herhâlde" diye konuştu.

Başörtüsü lehine sloganların atıldığı eylem olaysız olarak sona erdi.

 

Bu haber toplam 980 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri