Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başörtüsü Davası Bugün Görüşülüyor

05 Haziran 2008 / 08:10
Türkiye'nin kaderini etkileyecek tarihi dava bugün Anayasa Mahkemesi'nde bugün görüşülecek.
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milyonlarca insanın gözü Türkiye'nin kaderini etkileyeck olan başörtüsü davasına çevrildi. Anayasa Mahkemesi, üniversitelerde başörtüsü serbestliği getiren Anayasa değişikliğinin ''iptali veya yok hükmünde kabul edilmesi ve yürürlüğünün durdurulması'' istemiyle açılan davayı bugün esastan görüşmeye başlayacak. Dava, Ak Parti'ye açılan kapatma davasıyla da ilişkili olduğu için son derece önem taşıyor.

MHP ve Ak Parti'nin ortak çalışmasıyla değiştirilen Anayasa maddelerinden üniversitelerde başörtüsü kullanımının önü açılacaktı. Ancak, CHP ve DSP, üniversitelerde başörtüsüne serbestlik getiren 5735 sayılı "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un birinci ve ikinci maddelerinin iptali veya yok hükmünde olduklarına karar verilmesi ve dava sonuçlanıncaya kadar yürürlüklerinin durdurulması" istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açmıştı.

Mahkeme, anayasa değişikliğinin "iptali veya yok hükmünde kabul edilmesi ve yürürlüğünün durdurulması" istemi karara bağlanacak.

Davayı, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması halinde 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.

Dava, Ak Parti'ye açılan kapatma davası açısından da önem teşkil ediyor. Çünkü, kapatma iddianamesinin hazılanmasından en çok rol oynayan konu başörtüsü konusu olmuştu.
Bu haber toplam 762 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri