Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başörtüsü Kararı Yarın Bekleniliyor

04 Haziran 2008 / 08:09
Ak Parti'nin kapatma davasını da yakından ilgilendiren başörtüsü kararı yarın görüşülüyor.
Anayasa Mahkemesi, AK Parti davasını da yakından ilgilendiren ve üniversitelerde türbanı serbest hale getirmek üzere yapılan anayasa değişikliğinin iptali başvurusunu yarın görüşmeye başlıyor. Yüksek Mahkeme'de yarın başlayacak karar oturumlarında, ilk olarak CHP ve DSP milletvekillerinin Anayasa'nın 10 ve 42'nci maddelerinin iptali isteminin reddi yönünde görüş bildiren raportör Osman Can'ın raporu okunacak. Görüşmelerde düzenleme "yok hükmünde" sayılmazsa "iptal talebi" ele alınacak.

LAİKLİK İLİŞKİSİ

Anayasa Mahkemesi'nin önünde 4 yol bulunuyor. Bu olasılıkların türban yasağı ve AK Parti davasında sonuçları şöyle gerçekleşecek:

1- YOK HÜKMÜNDE SAYILMASI: Karar Meclis'in yetkisini aşarak anayasanın değiştirilmesi dahi teklif edilemeyecek 2'nci maddesini değiştirmeye yönelik bir işlem yaptığı anlamına gelecek. Bu yöndeki bir karar, AK Parti'yi zor durumda bırakır. Karar, laikliği ortadan kaldırmaya yönelik bir girişim anlamına gelir.

2- İPTAL: Anayasa'nın 10 ve 42'nci maddelerinde yapılan değişikliği iptal etmesi. Yok hükmünde sayılmasından farkı, bundan sonra laikliğe aykırı olmamak kaydıyla değişiklik yapılabileceğine vize anlamına geliyor. Bu karar da kapatma davasını olumsuz etkiler.

SERBEST KALABİLİR

3- YORUMLU RET: Yüksek Mahkeme, 1991'de YÖK Kanunu'na türban serbestisi için konulan düzenlemeyi iptal etmemişti. Ancak halen yürürlükte olan değişikliğin üniversitelerde türbanı serbest hale getirmediğine, Mahkeme'nin de laikliğe aykırı olan türbana izin vermediğine işaret etmişti. Benzer kararla türban yine serbest olamayacak. Ancak uygulamada farklılar olacak.

4- RET: Üniversitelere türbanlı öğrenci alınmasının yolu açılacak.

Kaynak:
Bu haber toplam 776 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri