Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başörtüsüne Hakaret 1 Artı Getiriyor

12 Haziran 2008 / 13:03
CÇG 3 Kasım 2006’da görev süreleri dolan 15 üniversitenin rektörlük seçimi sürecinde hazırladığı özel raporda ilginç notlar
Taraf gazetesi tarafından yayınlanan haberde, rapordaki listede bulunan 86 rektör adayından yedisi hakkında “olumsuz” not verildiği ve isimlerinin karşısına eksi işareti konulduğu belirtilmişti. ‘Eksi’ not verilen rektörlerin en çok oy alan isimler arasında yer alması tartışma konusu olurken, ‘artı’ not verilen rektörlerin bir çoğunun adlarının yolsuzluklarla anılması dikkat çekmişti.

Listede en çok dikkat çeken isimlerden biri ise Tokat Üniversitesi Rektörü Prof. Zehra Seyfikli. Prof. Seyfikli’ye raporda “artı” verildiği ve bunun gerekçesi olarak yazılan notta Seyfikli’nin, 2005’te yaptığı türban aleyhtarı konuşmaya dikkat çektiği belirtilmişti.

Ancak Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi Rektörü Zehra Seyfikli hakkında ortaya atılan yolsuzluk iddiaları, üniversite ile ilgili şaibeler, promosyon skandalları, yönetim zafiyetleri ve yapılan operasyonlar, CÇG’nin bu gerçekleri seçilme ya da seçilmeme kriteri olarak görmediğini ortaya çıkardı.

Safra Operasyonu’nda 5 kişi tutuklanmıştı

Skandal sayılacak uygulamaları nedeniyle “Üniverçete” olarak nitelendirilen Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi’nin adı, Mart 2008’deki "Safra Operasyonu” ile gündeme gelmişti. Operasyon sonucunda 12 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 5’i tutuklanmıştı. Operasyonda GOÜ daire başkanları, öğretim görevlileri ve memurlarında bulunduğu 12 şüpheli, 'ihaleye fesat karıştırmak, zimmet, tehdit, görevi kötüye kullanmak ve evrakta sahtecilik' suçlarından gözaltına alınmıştı.

Asıl suçlular dışarıda

Tutuklanan 5 kişinin Rektör Seyfikli ve yakın çevresi tarafından kullanılan isimler olduğuna ilişkin iddialara rağmen, YÖK tarafından konuya ilişkin bir soruşturma başlatılmaması, olayların araştırılması için üniversiteye bir denetçi gönderilmemesi ise akıllarda soru işareti bıraktı.

Seyfikli ve yönetimi neler yapmış?

Gördükleri baskı nedeniyle üniversiteden istifa eden bazı eski çalışanların, Rektör Seyfikli ve yönetimi ile ilgili iddiaları ise her geçen gün daha yüksek sesle dile getiriliyor. Bu iddialar arasında, Seyfikli’nin kadro dağıtımında liyakate önem vermediği, adil davranmadığı, çok yakın görüp kadro ve makam verdiği bir çok insanla sonradan mahkemelik olduğu, personeli taltif ve tehditlerle baskı altında tuttuğu ve üniversite çalışanlarını birbirine güvenemez, birbirine küs kırgın insanlar topluluğuna çevirdiğine ilişkin bilgiler yer alıyor.

Cevap bekleyen sorular

Baskı altında tutuldukları gerekçesiyle üniversite ile bağlarını koparan eski çalışanlar ve kamuoyu şu soruların cevabını bekliyor:

Promosyon parasının bankadan alınış yöntemi ve çalışanların fikirlerini hiçe sayarak bina yaptırması ve bu binanın ihale yönteminin suç teşkil ettiği herkesçe bilinmemekte midir?

Kelkit projesi ve BAP projelerindeki harcamalardaki usulsüzlükler herkesin konuştuğu bir konu değil midir?

Ders ücretlerindeki yanlış ve adaletsizlikler yaz okullarındaki farklı yüksekokul ve fakültelerdeki akıl almaz bir yöntemle uygulanan farklı ders ücretlerindeki usulsüz yöntemler herkesçe bilinmemekte midir?

Yargıya intikal eden yolsuzluk usulsüzlük ve ahlaksızlıklardan; makam araçlarındaki olaylardan, birilerinin Yurdagül meselelerine ,birilerinin eroin meselelerinden, bahar şenlikleri, fidan paraları gibi konular herkesin dilinde değil midir?

Üniversitede eğitimin içinin boşaltıldığı doğru dürüst ders yapılmadığı kaliteli akademisyenler üzerindeki baskıdan ya ders verilmediği veya başka üniversitelere gitmeleri konusunda baskı yapıldığı kaynakların onlara hak ettikleri oranda verilmediği herkesin konuştuğu konu değil midir?

Tüm bunlar ile ilgili ciltler dolusu olacak kadar yargıya intikal eden olay olduğu halde ve bunlarla ilgili birçok konu siyasilerin ve bürokratların hatta sivil toplum örgütleri ve medyanın elinde olduğu halde yargıya intikal etmiş olayların sonuçlanma sürecini beklemek yerine yetkili makamların daha farklı davranmaları gerekmiyor mu?

Şaibeler bitmek bilmiyor

İsminin verilmesini istemeyen bazı üniversite çalışanları, Önümüzdeki günlerde, Rektör Zehra Seyfikli ile ilgili yeni bilgi ve şikayetlerin cevaplarının da bir bir kamuoyuyla paylaşılacağı bilgisini verdi. İşte, YÖK’ün soruşturma gereği duymadığı ve CÇG’nin de başörtüsü aleyhtarı konuşması nedeniyle ‘arvtı’ not verdiği Prof. Seyfikli ile ilgili önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacağı belirtilen yeni iddialar:

-Rektör Adalet Bakanlığındaki hangi şikayetini neden geri çekti?

-Döner Sermayeden aldığı payı yüzde kaç arttırdı sonra kararı neden değiştirdi?

-Kelkit projesindeki zemin etüdleri ve petrol alımları?

-Enine boyuna Koyulhisar MYO süreci?

-Promosyon Binasındaki harcama yöntemleri?

-4/B lilerin promosyon çıkmazı?

-Yaz okulları?
Kaynak:
Bu haber toplam 1052 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri