Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başörtüsünü çıkarmayınca hapis cezası aldı

17 Aralık 2008 / 11:30
Amerika Birleşik Devletleri'nin Georgia eyaletine bağlı Douglasville kentinde, başörtüsü giydiği için bir kadının 10 gün hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.
10 GÜN HAPİS CEZASI…
The Atlanta Journal-Constitution gazetesinin haberine göre, Lisa Valentine ya da Müslüman ismiyle Miedah (40), Douglasville kent mahkemesinde, mahkeme kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Gazetenin Douglasville police müdürü yardımcısı Chris Womack'a dayandırdığı haberine göre, Meidah 10 gün hapse çarptırılmasına rağmen hapse atıldığı Salı gününün akşamında da serbest bırakıldı.

ELLERİ KELEPÇELENDİ
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Meidah, başörtüsünü dini gereği giydiğini ve sebepsiz yere çıkarması istendiğini belirterek, bu durumun onur kırıcı olduğunu söyledi. 19 yaşındaki yeğeninin mahkemeye çağrıldığını ve kendisinin de bu yüzden mahkemeye gittiğini söyleyen Meidah, kapıdaki görevlinin başörtüsünü çıkarmasını isteyince, kendisinin de bunu reddettiğini ve kızgın bir şekilde geri döndüğünü ifade etti. Meidah, görevlinin daha sonra ellerini kelepçeleyerek hakimin karşısına çıkardığını söyledi.

2007'DE DE BENZER BİR OLAY YAŞANMIŞ
Meidah, kendisine bir suçlu gibi davranıldığından yakınırken, eşi Ömer Hall ise, Amerika'da böyle bir şeyin olmasına inanamadığını belirtti.

Öte yandan, Halime Abdullah isimli Müslüman bir başka kadın da, 2007 yılının Kasım ayında Meidah'a ceza veren hakim Keith Rollins'in kendisini de 24 saat hapse mahkum ettiğini söyledi.

AMERİKAN ADALET BAKANLIĞI DEVREDE
Bu arada, Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi CAIR, Meidah'ın hapis cezasının sivil hakların ihlali olduğunu bildirdi. CAIR sözcüsü İbrahim Hooper, hakimlerin mahkemede düzeni sağlamak için kurallar belirleyebileceğini ancak başkalarının haklarını ihlal etmemelerini istedi.
Hooper, olayın ardından Amerikan Adalet Bakanlığı'yla kontak kurduğunu ve sorunun ele alınacağının söylendiğini belirtti.
Bu haber toplam 988 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri