Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BAŞSAVCI DELİLLERİ HİÇE SAYDI

07.05.2010 11:36
Deliller tetikçi Arslan'ın Ergenekon bağını ortaya koyuyordu. Ancak Başsavcı kararını vermişti..

Darbeye hazırlık için planlanan Danıştay saldırısı belki birçok yönden istenen amaca ulaşmamıştı ancak kapatma iddianamesinde en önemli irtica delili oldu. 
 
Danıştay tetikçisi Alparslan Arslan’ın Ergenekon’la bağlantıları bir bir ortaya çıkıyor. Ancak Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama süreci farklı biçimde ilerliyordu. Mahkeme, saldırının Ergenekon ayağını araştırma gereği duymuyordu. Bu süreçte saldırı Türkiye’nin en kritik davalarından birine; AK Parti’ye yönelik açılan kapatma davasına delil oluyordu. AK Parti’yi devirmeye yönelik Ergenekon eylemi, eksik soruşturma nedeniyle AK Parti aleyhine delil niteliği kazanıyordu.

BAŞSAVCI KARARI VERDİ: KÖKTENDİNCİ

Kapatma Davası dosyasında Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Başbakan Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin ileri gelenlerinin Danıştay’ın türban kararı nedeniyle yaptıkları eleştirel açıklamaları sıralıyor. Sonra sözü Vakit gazetesinde yayımlanan ve Arslan’ın aracına bıraktığı haberine getiriyordu. Ergenekon’un tetikçisi olduğu ortaya çıkan Arslan için yargılama bitmeden başsavcı kararını vermişti; “köktendinci”...

ARSLAN’IN BIRAKTIĞI İZLER İDDİANAMEDE

İddianamede o bölüm şöyleydi: “Başbakan ve milletvekillerinin beyanlarının ertesinde bir gazetede Danıştay kararını veren daire üyelerinin resimlerinin yayımlanmasından kısa bir süre sonra da 17 Mayıs 2006 günü Alparslan Arslan adındaki bir köktendinci Danıştay’ın 2. Dairesine müzakere sırasında silahlı saldırıda bulunmuş....” Arslan’ın duruşma boyunca sarf ettiği iz bırakma sözlerini sıralayan başsavcı şunları yazıyordu: “Sanıkların son duruşmadaki bu sözleri bile eylemi hangi saiklerle yaptıklarını, laikliği savunanları ve laik Cumhuriyeti bekleyen tehlikeleri göstermeye yeterlidir.”

UYDURULMUŞ DELİL ‘ODAK’ YAPTI

Yargıtay Başsavcısı’nın yeterli gördüğü delili Yargıtay yeterli görmedi ve Danıştay davasını Ergenekon’la birleştirdi. Saldırının Ergenekon boyutu tüm çıplaklığıyla ortaya çıkarken, bir iktidar partisi uydurulmuş delillerle “odak olma” cezasına çarptırılıyordu. Ergenekon’un başarısız eyleminin tek başarılı yönü buydu...

Harddisk istendi ama!

Danıştay güvenlik kameralarının arızalı ya da arızasız harddisklerinin incelenmesi hayati öneme sahipti. Haddisklerin silindiği şeklindeki TÜBİTAK bilirkişi raporundan sonra OYAK Güvenlik, 25 Eylül 2009 tarihine kadar yani yaklaşık 3.5 yıl kendilerinden kamera kayıtlarını kimsenin istemediğini iddia etti. Ancak kamera kayıtlarının alınması için Ankara Emniyet Müdürlüğü Terör Şubesi’nin saldırının olduğu gün harekete geçtiği ortaya çıktı.

GÖZALTI SÜRESİNDE GEÇTİ

Polis aynı gün resmi yazıyla Danıştay Başkanlığı’ndan kamera kayıtlarını istedi. Ancak Danıştay, Emniyet’in yazısına 5 gün sonra cevap verdi. Gözaltı süresinin bitişi nedeniyle Emniyet, 3. gün bütün delilleri, şüphelileri ve dosyayı savcılık makamına devretti. Emniyet’in OYAK Güvenlik’ten kamera kayıtlarını resmen isteme yetkisi bu 3 günü kapsıyordu. Danıştay’dan bu sürenin sonunda gelen “Harddiskler bozulması nedeniyle OYAK Güvenlik tarafından söküldü. Şuan OYAT’ta” cevabı verince emniyet hiçbir işlem yapamadı.

İSTANBUL’DA FARK EDİLDİ

Savcılık ve Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi ise bu kayıtları OYAK’tan istemedi. Ankara’daki jet yargılama sonucunda Yargıtay, davayı bozup Ergenekon’la birleştirince, dosyadaki bu büyük eksiklik, Ergenekon Savcıları’nca fark edildi ve skandal ortaya çıktı.

Çikolata ve bal formülü üretti

Avukat olan Alparslan Arslan’ın, yakalandıktan sonra yolun sonunun müebbet hapis olduğunu kestirmesi zor olmadı. Kurtuluşunun tek çaresinin oynayacağı iki rol olduğuna karar verdi. Ya irticacı numarasını sürdürüp darbe yaptıracak ya da “deli” raporuyla yırtacaktı.

DELİ NUMARASINA SİNCAN’DA BAŞLADI

Cezaevine girdiği ilk günlerinde çok zorluk çeken Arslan, bir dönem çırılçıplak yaşamaya çalıştı. İki defa odasını yakan Arslan, zaman zaman odasına dışkısını yaptı, saçlarını uzattı, elbiselerinin yıkanmasına izin vermedi ve pislik içinde yaşamaya başladı. Acayip sesler çıkartıp yan yan yürüyerek deli gibi davranan ve çıplak ayakla gezen Arslan hasta olmak için çaba gösterdi.

NEDEN ÇİKOLATA VE BAL  TÜKETİYORDU?

Bir ara devamlı penisini tutarak ve betonda yatarak böbrek sistemini bozmaya çalışan Arslan, tüm numaralarına rağmen hastaneye sevk alamayınca metabolizmasını tamamen bozacak yöntemlere yöneldi. Sürekli bal, helva, çikolata, pekmez tüketerek hızla kilo aldı. Sürekli takip gerektiren kronik bir hasta olmaya çalışıyordu.

SON UMUDU BAKIRKÖY’DE SÖNDÜ

Gardiyanlara “Müslüman mısın? Kılıcın var mı? Cihat Allah için, türban için, din için, cihat için harekete geçelim” diyerek hedef göstermeye devam eden Arslan sonunda kendini Bakırköy’lük yaptı. Ancak Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi “Sağlıklı ve ‘simülasyon’ yapıyor” yani “Deli rolü oynuyor” raporu verdi.

SİLİVRİ’DE BAKIŞLARIN DOZU DEĞİŞTİ

Başarısız oldukça, Silivri duruşmalarında, Arslan’a nefret dolu bakışların dozu artıyordu. Yıllardır profesyonel operasyonlar yapan ama hiç açığa çıkmayan Ergenekon, bir avukatın başarısızlığıyla hukuk önünde büyük hesaplaşmayla karşı karşıyaydı artık...


Kaynak: Cevheri Güven / Star

Bu haber toplam 950 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri