Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başsavcı'nın Bir Delil Kaynağı Daha!

23 Haziran 2008 / 08:46
Başsavcı"delil kaynaklarından" birisinin de CHP milletvekillerinin kişisel web siteleri olduğu ortaya çıktı.
Başsavcı, CHP'li vekillerin sitelerinde yer alan soru önergelerini delil olarak iddianameye aldı.

AK Parti hakkındaki kapatma davası için google'ın yanısıra video paylaşım portalı youtube'dan delil topladığı ortaya çıkan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın "delil kaynakları" arasına, yine sanal alemden başka siteler de eklendi. Başsavcı Yalçınkaya'nın CHP milletvekillerinin kişisel web sitelerine girerek, buralarda AK Parti aleyhine delil topladığı anlaşıldı. CHP'lilerin sitelerinden elde ettiği kupürleri iddianemeye koyan Başsavcı Yalçınkaya'nın bu davranışı sonucu, Başbakan Tayyip Erdoğan ve partisi hakkında CHP'liler tarafından yapılan karalama ve suçlamalar da iddinameye aynen geçmiş oldu.

İDDİANAMEYE CHP KATKISI

22. dönem CHP İzmir milletvekili Erdal Karademir'in 04.05.2006 tarihinde Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından cevaplandırılması için verdiği soru önergesinde, "AK Parti'nin göreve geldikten sonra TRT'nin yayınlarında dini içerikli yayınların ağırlık kazandığına" dikkat çekilerek, KESK'e bağlı Haber-Sen'in TRT İzmir Bölge Müdürlüğü'nde yaşananlar konusunda yaptığı açıklamalara yer veriliyor. Sendikanın İzmir bölge müdürlüğünde çalışanlar arasındaki sorunlara ilişkin eleştirilerini Başbakan Erdoğan'a soran CHP'li Kandemir, genel olarak TRT yayınlarında dini içerikli programlarda artış olduğunu iddia ederek, bu durumu eleştirmişti. TBMM çalışması içinde milletvekilerinin en yaygın bilgi edinme ve kamuoyu oluşturma yolu olarak kullandıkları soru önergelerinde, kimi zaman en ekstrem iddialar bile yer alıyor.

KESK ELEŞTİRDİ, VEKİL ÖNERGE VERDİ

Ayrıca Başsavcı'nın, 22. dönem Adana milletvekili Kemal Sağ'ın "kemalsag.com" adlı kişisel internet sitesinden indirdiği görülen bir soru önergesinde de, TRT'de program yapan bir kişi hakkında ortaya atılmış iddialar konu ediliyor. Yine KESK'e bağlı sendikanın iddialarını soru önergesiyle Meclis gündemine taşımış olan CHP'li Sağ, bu iddiaları dönemin TRT'den sorumlu Devlet Bakanı Beşir Atalay'a soruyor. Sağ, söz konusu önergesinde, AK Parti'ye yakın olduğunu öne sürdüğü kimselerin TRT'de program yaptıklarını iddia ediyor.

Propaganda kitapçığı da ilham kaynağı oldu

CHP Kadın Kolları tarafından dağıtılan"AKP'nin 100 Yalanı"isimli kitapta yer alan iddialar da yine Başsavcı'nın delilleri arasında yer aldı. Kitapta, Beyoğlu Belediyesi tarafından dağıtılan Resimli Tarfik Rehberi Kitabı, Tuzla Belediyesi tarafından nikah yapan yeni çiftlere verdiği "Delilleriyle İslam İlmihali" isimli kitap ve Eyüp Belediyesi'nin Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla "Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed" başlıklı bir broşür dağıtması ile ilgili yer alan ifadeleri Başsavcı aynen iddianamesine delil olarak koydu.
Kaynak:
Bu haber toplam 728 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri