Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Batı dünyasına medeniyet eleştirisi

10 Ocak 2009 / 20:26
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, "Gazze'deki bütün bu olan bitenler gösteriyor ki Batı dünyasında sadece ekonomik kriz değil, bir de medeniyet krizi yaşanıyor" dedi.
Gazze'de yaşananlar konusunda Batılı ülkelerden herhangi bir tepki gelmemesinin üzüntü verici olduğunu vurgulayan Gedikli, şunları kaydetti:

"Biz, bütün dünyanın Gazze'deki gelişmeler konusunda ayağa kalkmasını beklerdik. Gazze'deki bütün bu olan bitenler gösteriyor ki Batı dünyasında sadece ekonomik kriz değil, bir de medeniyet krizi yaşanıyor. Bu olan bitenlerin anlamı budur. Maalesef Gazze'de çocukların öldürüldüğü, sivillerin katledildiği bir sahne söz konusu. Bu saldırıların devam edeceği de anlaşılıyor.

Gazze'de, Azrail'in bile gözyaşı dökeceği sahnelerin olduğunu ibretle izliyoruz. Bütün bu olup bitenlere karşı tepki verilmemesi de bizi son derece üzüyor. Bu, Batının da artık bir medeniyet krizi, medeniyet problemi yaşadığı anlamına geliyor. Dolayısıyla herkes bu açıdan kendi durumunu da gözden geçirmeli."


"İKÖ etkin rol almalı"Gazze'de barış noktasında küçük de olsa beliren ümidin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı girişimler sayesinde olduğunu belirten Gedikli, en aktif ve en dinamik tavrın bugüne kadar sadece Başbakan Erdoğan tarafından ortaya koyulduğunu dile getirdi.

Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da dünya liderlerinin eşlerini Türkiye'ye çağırarak, Gazze için bir girişimde bulunduğunu kaydeden Bülent Gedikli, "Emine Hanımefendi'nin çabasını son derece önemsemek gerekiyor. Ancak İspanya Başbakanı Zapatero'nun eşinden bu çağrıya olumlu bir yanıt alınmadığına dair birtakım bilgiler geldi. Bu son derece üzücüdür. Çünkü Medeniyetler İttifakı'nın eşbaşkanlığını yapan bir ülkeden daha farklı bir tavır sergilemesini beklerdik. Ancak böyle olumsuz bir cevabın da gelmesi bizi üzmüştür" dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 888 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri