Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Batının İslam Düşmanlığı

25.03.2010 10:51
Müslümanların uçaklara alınmamasını isteyen Ann Coulter, üniversitede yaptığı konuşmada, Müslüman bir öğrenciye deveye binmesini önerince olay çıktı

ABD’de sağ kanadın önde gelen “militan” yorumcularından yazar Ann Coulter, çıktığı Kanada turnesi sırasında yaptığı açıklamalarla büyük tepki çekince bir üniversitede yapacağı konuşma iptal edildi.

Coulter, pazartesi akşamı Western Ontario Üniversitesi’ndeki bir konferansta Müslüman bir kız öğrenciye, “uçakla seyahat etmek yerine deveye binmesini” söyledi. Daha önce “uçaklara alınmaması gereken Müslümanların bunun yerine uçan halılarla seyahat etmelerini” öneren Coulter, kendisine bu sözlerini hatırlatan ve “Benim uçan halım yok, seyahat için ne kullanmalıyım?” diye soran Fatima Al-Dhaer isimli öğrenciye, “Ne tür bir ulaşım mı? Bir deve bul” yanıtını verdi.

Amerikalı yorumcunun sözleri salondan karışık bir tepki aldı. Salondakilerin bir kısmı Coulter’ı yuhalarken, bazıları alkışladı, kendisini Amerikan vatandaşı olarak tanıtan biri de, “Marksist Obama” diye bağırdı. Coulter’in sözlerinin ardından Al-Dhaer ve bazı öğrenciler salonu terk etti. Coulter aynı toplantıda, eşcinsel hakları savunucularını, medyayı ve ABD Başkanı Barack Obama’yı da hedef alan sözler sarf etti.

Nefret konuşması

Coulter, daha sonra bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “deve” önerisinin yalnızca bir espri olduğunu söylese de tepkileri dindiremedi. Coulter’in önceki gün Ontario Üniversitesi’nde konuşmacı olarak katılması planlanan konferans, öğrencilerin protestoları üzerine iptal edildi. Konferansın yapılacağı binanın önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, Coulter’i protesto etti.

Gösteriyi organize eden uluslararası çalışmalar bölümü öğrencisi Mike Fancie, “Ann Coulter’in yaptığı ifade özgürlüğü değil, nefret konuşmasıdır. Yahudileri, Müslümanları, Kanadalıları, eşcinselleri, kadınları yani neredeyse aklınıza gelebilecek herkesi hedef alıyor” dedi.

Ann Coulter ise konuşmasının iptal edilmesi üzerine, asıl kendisinin bir nefret suçunun kurbanı olduğunu öne sürerek, Kanada İnsan Hakları Komisyonu’na şikâyette bulunacağını açıkladı.

 

Bu haber toplam 1582 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri