Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BATI ŞERİA Abluka Altında

09 Ocak 2009 / 11:56
Gazze'ye yönelik saldırıları sürerken Batı Şeria'ya da tam abluka başlattı
İsrail ordusu, Savunma Bakanı Ehud Barak ile güvenlik birimlerinin kararı doğrultusunda "tam kapatma" uygulaması kararının alındığını açıkladı. Batı Şeria'da geçen haftasonu da aynı uygulama yapılmıştı.

Doğu Kudüs'te de El Aksa Camii'ne girişler için, geçen haftaki uygulama sürdürülecek. Öğle namazı için camiye gireceklerde erkekler için 50 yaşın üzerinde ve İsrail kimliğine sahip olma koşulları aranacak. Kadınlar için ise camiye girişte bir sınırlama getirilmedi.

50'den fazla Hamas hedefi vuruldu

Bu arada, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde iki haftayı bulan saldırılarında, dün gece boyunca 50'den fazla Hamas hedefinin vurulduğu bildirildi.

İsrail ordu sözcülüğünden verilen bilgiye göre, dün geceki hava saldırılarında, biri bir caminin yakınında olduğu belirtilen site ile silah deposu, bir araba garajı ve ofisin yanı sıra, silah üretim alanı vuruldu. Ayrıca

Hamaslı militanlarla Hamas'ın karakolları ve komuta binaları da hedef alındı.

İsrail Gazze'ye yine saldırdı: 9 ölü

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin kuzeyinde bu geceyarısı düzenlediği hava saldırıları ve bombardımanlarda, 6'sı aynı aileden olmak üzere 9 Filistinli öldü.

Tıbbi kaynaklar ve görgü tanıkları, Cebaliye bölgesinde düzenlenen hava saldırısında, Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi'nin yerel lideri Fayez Salha'nın yaralandığını, ailesinden 6 kişinin öldüğünü belirtti.

İsrail'in,bölgenin orta kesimlerinde açtığı havan topu ateşinde ise, 3 Filistinlinin öldüğü kaydedildi. Bu saldırılardaki kayıp ve yaralanmalarla, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölü sayısının en az 777, yaralı sayısının ise 3 bin 200 olduğu belirtildi.

1 fotomuhabiri öldü

İsrail saldırılarında Gazze kentinde, Filistin televizyonu için çalışan bir fotomuhabiri de öldü. Gazetecinin Gazze'nin Tel El Hava mahallesindeki evi bombardımanlarda isabet aldı, İhab Vahidi adlı fotomuhabiri, annesi ve eşi ile birlikte hayatını kaybetti.

Bombardımanlar sırasında, Ukraynalı bir kadın ile 1.5 yaşındaki oğlunun da öldüğü bildirildi.

Gazze Sağlık Bakanlığı'nda görevli doktor Muaiye Hasaneyn, yaklaşık 2 haftayı bulan saldırılarda ölen ilk yabancı olan Ukraynalı kadının kimliğini Olvera El-Jaru olarak açıklarken, El Jaru'nun, Ukrayna'da eğitim gördükten sonra Gazze'ye dönen Filistinli bir doktorla evli olduğunu söyledi.

Ukraynalı kadının, Gazze'nin İsrail sınırındaki mahallesi Secaiye'deki evinin tank ateşine maruz kaldığı belirtilirken, kızının da saldırıda ağır yaralanarak yoğun bakım ünitesine kaldırıldığı, bir diğer küçük çocuğunun ise hafif yaralandığı öğrenildi.

Bu arada, Filistin hastane kaynakları, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'un doğusunda yer alan Karara'ya Kissufim noktasından giren İsrail tanklarının ateşinde 3 Filistinlinin daha öldüğünü bildirdi.

Bu haber toplam 1092 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri