Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Batı'da İran konusunda belge yok

26 Ağustos 2008 / 10:06
Ritter, "il manifesto" elektronik gazetesinin sorularını cevaplandırırken," batının İran'da Atom bombası yapıldığına dair bir belgesi olsaydı, hiç bekletmez, anında yayınlardı" dedi.
2003 yılında, Saddam Hüseyin'in toplu imha silahlarına sahip olmadığı ortaya çıkınca, 1998- 1991 yılları arasında BM'in silah denetleyicisi olarak görev yapan William Scott Riter, Buş hükümetine karşı yoğun eleştirler yöneltti. İtalya'da yayımlanan son eserini İran İslam Cumhuriyeti'yle ilgili yazan Riter bu kitabında, Buş hükümetinin Irak'a uyguladığı senaryoyu İran aleyhine de tekrarlamaya çalıştığını doğrulayarak, " Bu senaro, İran Diye Bir Tehdit unvanı altında dünya çapında gündem oluşturmaktan ibaret. Halbuki elinde, bu iddiasını ispatlayacak yeteri kadar delili yoktur" diye kaydetti.

BM eski silah denetleyicisi Scott Riter, "il manifesto" gazetesi muhabirinin," batı, İran'da Atom bombası yapılıyor diye bir takım belgeler ortaya attı. Bu belgelerle ilgili ne düşünüyorsunuz" şeklindeki sorusu üzerine şöyle bir karşılık verdi: "Bu konuyu ispatlayacak belgeler olsaydı, hemen yayınlanırdı. Bugün batının İran aleyhine sürdürdüğü propaganda, belge ve delillere değil, bir takım tahminlere dayanıyor. ABD ve İsrail," İranlılar Atom silahı üretebilecekler" diye bas bas bağırıp, gürültü koparıyorlar. Fakat Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansı'nın denetçileri İran'ın nükleer tesislerini denetleyip, bunların iddialarını yalanlayınca bunlar bu kez, "bak bu da İranlıların nükleer faaliyetlerini sakladıklarının bir isbatı" diye tutturuyorlar. Yani bunlar, bu konuda sadece tahmin yürütüyorlar. Ellerinde sağlam hiçbir belge veya delil yok. Görüldüğü gibi Irak'la ilgili gerçekler sonradan ortaya çıktı. O dönem, BM'de de yanlış belgelerin bulunduğnu herkes biliyordu. Ben bunu inkar edemem. Acaba İtalya hükümeti kendi vatandaşına " Buş hükümeti, Saddam'a karşı savaş açabilmek için yalanlar uydurdu" diyebilir mi? Veya AB böyle bir iş yapmış mıdır? Acaba İtalya, Almanya ve İngiltere hükümetlerinin, " Sayın ABD, siz daha önce Irak konusunda yalan söylediniz, dolaysiyle bizim bugün İran'la ilgili sağlam delillere ihtiyacımız var" deme cesaretleri var mıdır? "
Bu haber toplam 938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri