Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Batman davası' dünya basınında

13 Kasım 2008 / 05:58
Batman Belediye Başkanı Kalkan'ın Christopher Nolan'a 'Batman' filminde, şehrin adını izinsiz kullandıkları için dava açacağını açıklaması dünya basınında.
Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan'ın Christopher Nolan'a 'Batman' filminde, Batman şehrinin adını izinsiz kullandıkları için dava açacağını açıklaması dünya basınında. İngilterenin önde gelen gazetelerinden The Guardian'daki Ben Child imzalı haberde , "Batman, Christopher Nolan'a karşı davaya hazırlanıyor" başlığı atıldı ve "Batman yeni bir düşman edinndi" denildi.

The Daily Telegraph gazetesinde de Charlotte Bailey imzalı haberde benzer durumların daha önce de yaşandığı fakat Amerikan mahkemesinin davayı kabul etmediği belirtildi. Olay o kadar büyüdü ki Warner Bros. açıklama yapma gereği hissetti.

Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, kentinin ismini kullanarak para kazandığını iddia etmiş 'Batman' filmi yapımcısına dava açmaya hazırlandıklarını, şu anda da davanın ABD'de mi yoksa Türkiye'de mi açılması gerektiği konusunda araştırma yaptıklarını söylemişti. Kalkan, davadan elde edecekleri tazminatı Batmanlı kadınlar ve sokak çocukları için kullanacaklarını belirtmişti.

Kalkan, "Batman Belediyesi bu konuda isim hakkına sahip olan bir kenttir, telif hakkı Batman'a ait olan bir kenttir. Batman, yasalarda ve uluslararası dilde de bu şekilde kullanılıyor. Aynı zamanda bu ülkenin de bir kenti durumunda. Bundan herhangi bir şüphemiz yok tabii. Bizim şu anda üzerinde durduğumuz, açılması gereken davalar Türkiye'de midir yoksa o ülkenin yasalarıyla mı açılması gerekiyor? Bu konuda sıkıntılarımız var" demişti.

Belediyenin Hukuk Komisyonu ile araştırma yaptıklarını ve aldıkları son bilgiye göre davanın ABD'de açılması gerektiğini ifade eden Kalkan, "Çünkü suçun işlendiği yer orası. Suç olmasa da, durum orada söz konusu. Çünkü film orada çevriliyor ve merkez orası" diye konuştu.

Yapımcı şirketin şu anda da yeni bir Batman filmi çekmeye devam ettiğini belirten Kalkan, "Dünyada sanırım en çok izlenen çizgi film. Doğrusu biz bundan çok büyük bir tazminat bekliyoruz. Tabii dava sonucu bu ortaya çıkacaktır, ama bu umutla, bu yaklaşımla bunu ortaya koyduk. Yakın süreçte dava açıldığı zaman tüm basına gereken açıklama yapılacaktır" şeklinde konuşmuştu. Warner Bros'tan bir yetkili ise bu suçlamaları dikkatle takip edeceklerini ama şuan herhangi bir yasal suçlama içine girmeyeceklerini belirtti.
Bu haber toplam 988 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri