Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baydemir'e 1 yıl hapis istemi

18 Kasım 2008 / 14:24
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile 2 belediye personelinin yargılanmasına başlandı
Güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada ölü olarak ele geçirilen bir teröristin cenazesini belediyeye ait ambulansla taşıtarak, belediyeyi zarara uğrattıkları gerekçesiyle Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile 2 belediye personelinin yargılanmasına başlandı.
Diyarbakır 8. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuksuz yargılanan sanıklardan Baydemir hazır bulundu. Diğer sanıklar Çevre Koruma Daire Başkanı Memduh Iğırcık ve Mezarlıklar Şube Müdürü Cüneyt Gültekin ise duruşmaya katılmadı.

Sanık Baydemir, üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini belirterek, “bir cenazenin taşınması ve nakli bizim hem hukuken hem de insani vazifemizdir. Suç kastımız yoktur. Cenazenin taşınmasında amaç, cenazenin açıkta ve ortada kalmasını engellemek ve cenaze sahiplerine hizmette bulunmaktır” dedi. Mahkeme heyeti, duruşmaya katılmayan diğer sanıklar Iğırcık ve Gültekin'in zorla getirilmesi için Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.


1 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıkların, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde 2006 yılında güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada ölü olarak ele geçirilen terörist Ömer Savur'un cenazesini belediye ambulansı ile Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine taşıttıkları, böylelikle belediyeyi zarara uğrattıkları gerekçesiyle 237 sayılı Taşıt Kanunu'nun 16. maddesi uyarınca 1 yıla kadar hapis cezası isteniyor.


Kaynak:
Bu haber toplam 1690 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri