Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baydemir'in TRT6 savunması

20 Ocak 2009 / 16:43
Diyarbakır'da 2007 yılında reklam panolarına Türkçe-Kürtçe yeni yıl ve bayram mesajı astırdığı gerekçesiyle hakkında dava açılan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Baydemir ile avukatları Hayrettin Güzel ve Meral Danış Beştaş katıldı.

Baydemir, yaptığı savunmada, kutlama mesajlarının Türkçe ve Kürtçe asıldığını belirterek, ''Bu hususun herhangi bir kanuna aykırılık teşkil etmediği kanaatindeyim. Kürtçe, ülkemizin bir zenginliğidir. Türkçenin yanında kullanılmasının suç oluşturmadığını düşünüyorum'' dedi.

Osman Baydemir, ''Ülkemizde TRT 6, Kürtçe yayına başlamıştır. Bu yayın daha önce gerçekleştirilmiş olsaydı ülkemizdeki ölüm olaylarının meydana gelmeyeceği kanaatindeyim'' diye konuştu.

Avukat Danış, Kürtçenin bu şekilde kullanılmasının suç oluşturmadığı kanaatinde olduklarını söyledi.

Mahkeme heyeti, davayla ilgili mütalaa hazırlaması için dosyanın Cumhuriyet Savcısı'na gönderilmesine karar verdi.

-3 YIL 6 AY HAPİS İSTEMİ-

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanık Baydemir'in TCK'nin ''Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun'un koyduğu yasaklara ve yükümlülüklere aykırı hareket etmek'' suçunu kapsayan 222. maddesi ile ''görevi kötüye kullanma'' suçunu içeren 257/1. maddesi uyarınca toplam 3 yıl 6 ay hapsi isteniyor.


Kaynak:
Bu haber toplam 960 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri