Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal öneriyi ahlaksız buldu

26.04.2010 13:02
Deniz Baykal, "Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, Anayasa Mahkemesi'ne gitmeyin, paketi bölelim" önerisini "Ahlaksız teklif" olarak nitelendirdi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, "CHP paketi Anayasa Mahkemesi'ne götürmezse, hala uzlaşma ihtimali var" sözlerini değerlendiren Genel Başkan Deniz Baykal, yazılı bir açıklama yaptı. Baykal açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Adalet Bakanı'nın 'CHP paketi Anayasa Mahkemesi'ne götürmezse, hala uzlaşma ihtimali var' sözlerini büyük bir üzüntüyle karşılıyor ve kınıyorum. Bir Adalet Bakanı böyle bir öneriyi yüzü kızarmadan nasıl yapabilir. Bu öneriyi yanıtlarken bile çok rahatsızlık duyuyorum. Çünkü bu öneri, hükümetin hukuka saygısızlığı ile hukuk devleti anlayışını pazarlık konusu yapan, hukuki denetimden kaçan bir anlayışı yansıtmaktadır. Bu bir ahlaksız tekliftir. Artık net olarak anlaşılmaktadır ki, anayasa değişikliği teklifinin anayasayı ihlal ettiği, anayasaya aykırı olduğu, teklif sahibi AKP tarafından da Başbakan tarafından da Bakanlar tarafından da bilinmektedir. O nedenle, hem anayasayı ihlal suçuna ortak aramaktadırlar, hem de hukuki denetimden kaçmaktadırlar. Öte yandan, Anayasaya aykırılığı 'görmezden gelin' diyebilecek noktaya gelmişlerdir. Bizim bu ayıplı, yüz kızartıcı öneriyi dikkate almamız söz konusu bile olamaz."

Bu haber toplam 862 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri