Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal'ı bir kurmayı daha yıktı

14.08.2009 12:27
Kürt açılımı için 'saçılım' diyen Anadol, 1989'da Kürt konferansına katıldıkları için SHP'den ihraç edilen 7 vekil için bakın ne yapmış...
Kürt açılımı için 'saçılım' diyen Anadol, 1989'da Kürt konferansına katıldıkları için SHP'den ihraç edilen 7 vekile destek için partiden istifa etmişti.

20 yıl önceki Anadol bambaşka biriymiş

Hükümetin, demokratik açılım sürecini, "saçılım" sözleriyle eleştiren CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol'un, 1989'da SHP'den DEP'liler'i savunmak için istifa ettiği ortaya çıktı.

1989'da Paris'te düzenlenen 'Kürt Konferansı'na katılan dönemin SHP milletvekilleri Ahmet Türk, Mahmut Alınak, Salih Sümer, Adnan Ekmen, Kenan Sözmez, M. Ali Eren ile İsmail Önal, SHP'den ihraç edilmişti. Aynı dönemde SHP milletvekili olan Anadol da bu ihraçlara tepki göstererek partisinden istifa etmişti.

Anadol, bölücü oldukları iddiasıyla ihraç edilen vekillerin 'Misakı Milli' sınırları dışında bir çözüm önerileri olmadığını savunmuş şunları söylemişti: "Başkan, üniter devletten söz açmakla bu vekilleri hiç hak etmedikleri halde bölücülükle suçlayarak dosyalarını DGM savcılarına göndermektedir.

Parti içinde böylesine antidemokratik davrananlar iktidara geldiklerinde neler yapmazlar?" Anadol, SHP'den ayrıldıktan sonra kurulan ve kendisinin de kurucu Genel Başkan Yardımcısı olduğu Sosyalist Birlik Partisi tüzüğünde de (SBP) de anadilde eğitim, kültürel açılımlar ve ibareleri yer alıyordu.

SBP'nin 1992'de yapılan kongresinde ise 'Kürtler'in bağımsız devlet hakkı' da savunulmuştu.
Bu haber toplam 1424 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri