Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal'ın kalbi bu ankete yetmez!

18.05.2010 18:51
Metropoll Araştırma Merkezi'nin CHP Başkanı Deniz Baykal'ın istifası sonrası yaptığı anketten çok çarpıcı sonuçlar çıktı.

Metropoll Araştırma Merkezi'nin CHP Başkanı Deniz Baykal'ın istifası sonrası yaptığı ankette çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. "Deniz Baykal'ın İstifası ve Yeşeren Ümitler" adıyla yayımlanan ankete göre, Baykal'ın istifa haberi değişik boyutlarda CHP'ye yakın seçmenlerde bir umut ve beklenti patlamasına neden oldu ve CHP'nin oylarını son yıllardaki en yüksek seviyesine ulaştırdı.
CHP'lilerin %60-70'i Baykal'ın siyaset yapış tarzı ve özellikle muhalefetini beğenmediği ve açık şekilde onaylamadığı ortaya çıkan ankette, CHP'nin oylarında patlama şeklindeki artışın asıl kaynağının Baykal'a yönelik komploya kızgınlık değil İstifanın ürettiği sevinç ve çoşku olduğu vurgulandı.

Son anket ile birlikte CHP'nin oylarındaki artışı, iktidar ve muhalefet sözcüleri gibi birçok medya mensubu da tamamen ters algıladığı belirginleşti.
İşte Metropoll'ün konuyla ilgili yaptığı açıklama: Deniz Baykal'ın İstifası ve Yeşeren Ümitler Bu araştırmanın amacı; son günlerde Deniz Baykal ile CHP’li bir kadın milletvekili arasındaki ilişkiye ait olduğu iddia edilen gizli çekilmiş video kayıtlarının internet sitelerine ve medyaya düşmesinden sonra yaşananlar ve bu olayın Deniz Baykal, CHP ve Türk siyasal hayatına olan etkilerini araştırmaktır Bu olayla ilgili gündemde tartışılan diğer bir konu da Baykal’ın istifasını geri alıp alamayacağı meselesidir.

Katılımcıların %50,5’i Baykal’ın istifasını geri alacağını, %40 civarında bir katılımcı Baykal’ın tekrar genel başkanlığa geri gelmeyeceğini, %63,4’ü istifasını geri almaması gerektiğini ve %32,7’si ise tekrar geri gelmesi gerektiğini düşünmektedir.

Baykal’sız CHP Baykal’ın istifa etmesi en çok CHP’nin kendisine fayda sağlayacağına inananların oranı %30 civarındadır. Bu sonuçla bağlantılı diğer bir bulgu da Baykal olmadan partinin oylarının artacağına inananların oranı %51 civarındadır. Bu istifanın siyaseten iktidar partisinin işine yarayacağını düşünenlerin oranı ise %29 civarındadır. Bu iki öngürüden başka, bu istifanın Sarıgül (%18) ve CHP’li muhaliflerin (%10) işine yarayacak diyenlerin oranları da dikkate değerdir. Baykal’ın yerine kim gelmeli? Baykal’ın yerine kim gelsin sorusuna katılımcıların yaklaşık yarısı cevap vermek istememiş veya verememiştir.
Katılımcıların %31,5’i Kemal Kılıçdaroğlu’nu Deniz Baykal’ın yerini doldurması gereken kişi olarak görmektedir.

Seçmenlerin hafızasında parti içinden dikkate değer oranda desteği olan başka bir isim çıkmamıştır. Mustafa Sarıgül’ün başkanlık için %7,7 oranında destek görmesi CHP için zor bir durumdur. Bugün seçim olsa… Araştırma bulgularına göre; bugün seçim olsa seçmenlerin %11,3’üne varan kararsız, cevapsız ve protesto oyları dağıtılmadan %36,2’sinin AK Parti’ye, %27,6’sının CHP’ye ve %11,9’unun da MHP’ye oy vereceği anlaşılmaktadır.
29 Mart il genel meclisi oyları ile karşılaştırıldığında CHP’nin 4 puanın biraz üzerinde bir artış yakaladığı ve MHP’nin oylarında de aynı oranda bir azalma olduğu görülmektedir. İktidar partisi ise önceki seçimdeki oy oranını büyük ölçüde muhafaza etmektedir. CHP’nin 29 Mart 2009 seçimlerinden bu zamana değin ilk defa bir oy sıçraması yaptığı söylenebilir.
Bu sıçramada Baykal’ın istifası ve sonrasında CHP için yeni ümitlerin yeşermesi etkili olmuştur. Nitekim geçen ay gerçekleştirdiğimiz araştırma sonucu ile karşılaştırıldığında CHP’nin oy oranında 9,5 puanlık büyük bir artış görülmektedir. CHP’den umudunu kesenlerin tekrar partilerine dönmesi ve Baykal’sız bir CHP’nin başarılı olacağına inananların güçlü bir umut beslemeleri bize göre bu artışın temel sebebidir. Bu oy patlamasının kalıcı olması tamamen Baykal ve yakın çevresinin kararına bağlı olacaktır.Bu haber toplam 1076 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri