Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şimdi de Başbuğ'a destek verdi

12.02.2010 23:03
Kozmik oda araması izni nedeniyle Başbuğ'u istifaya çağıran Baykal, Başbuğ'un yayımlanan röportajı için ilginç ifade kullandı.

Kozmik oda araması izni nedeniyle Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ'u ve komutanları istifaya davet eden CHP lideri Baykal, bu sefer farklı bir tavır sergiledi..

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un bugün bir gazetede yayımlanan röportajındaki sözlerine ilişkin, ''Genelkurmay Başkanı'nın bu feryadına herkes kulak vermelidir'' dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un bir gazeteye verdiği röportajdaki sözlerine ilişkin bir soru üzerine, ''Sayın Genelkurmay Başkanı'nın bu feryadına herkes kulak vermelidir'' dedi.

Baykal, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir süreden beri sürdürülen kampanya karşısında yeni bir tavır takınma ihtiyacı içine girdiğinin anlaşıldığını belirterek, şöyle konuştu:

''Bugüne kadar bu kampanyanın normal adli çalışmalar içerisinde gereğinin yerine getirileceğini, gerçeğinin kısa zamanda açık bir şekilde ortaya çıkabileceğini herhalde bekliyorlardı. Ama bu bekleyişin bir umutsuzluğa dönüştüğünü görüyoruz. Şimdi bu kampanya konusunda yeni bir tutum talep etmektedirler.

Öyle anlaşılıyor ki, şikayetler zamanında yetkili mercilere aktarılmıştır ama yetkili mercilerin bu konudaki hak verdikleri şikayetlere yönelik etkili çözümler, çareler ortaya koyamadığı görülmüştür.

Ve şimdi bu manzara karşısında 'şikayetleri yetkili mercilere söyledik hak verdiniz ama hiçbir değişim olmadı. Bu manzarayı daha fazla taşıyamayız, buna bir çare bulmak zorunluluğu vardır' diye bir feryadı ifade etmektedir Sayın Genelkurmay Başkanı.

Bunu anlamak lazım, kulak vermek lazımdır. Türkiye'de yaşanan olaylar doğal bir sürecin parçası olarak anlaşılamaz. Arkasında çok özel bir planlamaların olduğu, özel hazırlıklarla kampanyaların yürütülmekte olduğu açıkça gözüküyor. Şimdi bu tablo karşısında bir tepki ortaya konulmuştur. Bir çözüm talep edilmiştir.

Öyle anlaşılıyor ki, eğer yetkili merciler konuya el koyup Türkiye'yi bir sükunete taşıyamayacak olurlarsa bu tartışmaların yeni boyutlar kazanacağı, yeni bir derinlik kazanacağı görülmektedir.

Başından beri bu konularda biz hep uyarılarımızı yapmaya çalıştık, bu gidişin iyi bir gidiş olmadığını söylemeye çalıştık. Şimdi maalesef bu konu artık en soğukkanlı, en sabırlı, en anlayışlı kurumların dahi feryat etmesine neden olmaktadır. Bu gidişi biran önce toparlama ihtiyacı vardır.''

Bu haber toplam 880 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri