Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal Başbuğ'un istifasını istedi

13.01.2010 12:00
CHP lideri Baykal, Seferberlik Tetkik Kurulu'ndaki kozmik oda araması nedeniyle Başbuğ ve kuvvet komutanlarının istifasını istedi...

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve kuvvet komutanlarının, Seferberlik Bölge Başkanlığı'ndaki 'kozmik oda'da arama başlatılması nedeniyle istifa etmeleri gerektiğini savundu.

Brezilya'da silahlı kuvvetlere karşı başlatılan soruşturma sonrası komutanların istifa ettiğini, bunun üzerine soruşturmanın askıya alındığını hatırlatan Baykal, Başbuğ'a, "Bu işlerin bir önemi, değeri, anlamı ve sonucu var. Sonucu sen şahsen (kim olursan ol) ödüyor değilsin, sonucu kurum ödüyor. Böyle bir manzara seyredilebilir mi?" mesajı gönderdi.

Deniz Baykal, partisinin dünkü grup toplantısında ilginç ifadeler kullandı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kalbine yönelik bir soruşturmanın haftalardır sürdürüldüğünü söyleyen Baykal, var olan ithamın kişileri değil topyekun bir kurumu hedef aldığını iddia etti. İthamın muhataplarının olayı normal karşılayabileceklerini ancak milletin bu durumdan rencide olduğunu öne süren Baykal, komutanların olaya sessiz kalmamaları gerektiğini söyledi. Baykal'ın TSK'ya örnek olarak gösterdiği Brezilya ordusu, dünyada darbeyle en çok iş başında kalan ordulardan biri. 1964 ile 1985 yılları arasında askeri yönetimin iş başında kaldığı Brezilya'da, demokratik seçimler ilk kez 1989 yılında yapılabilmişti. Hükümet, 21 yıllık askeri yönetim döneminde işlenen cinayetler ve işkencelerin araştırılması için geçtiğimiz haftalarda bir tasarı hazırladı. Buna öfkelenen Savunma Bakanı Nelson Jobim ile kuvvet komutanları, 23 Aralık'ta Devlet Başkanı'na istifalarını sundu.

Deniz Baykal, grup toplantısında bir yandan askerlere 'istifa mesajı' gönderirken diğer yandan Türkiye'deki gidişatın millet iradesiyle değişebileceğini belirtti. "Çare millettir, çok açık, çok net. Bu gidişat karşısında tek güç kalmıştır; milletin ta kendisidir." diyen Baykal, erken seçim çağrısını tekrarladı. CHP lideri, "Kimsenin darbe yapmak gibi bir hedefi yok. 'O darbe yapacak, bu yapacak' diye, bir bakıyorsun aylarca yıllarca neyle suçlandığını bilmeden memleketin namuslu evlatları cezaevinde yatıyor. İddialar fos çıkıyor, tutanaklar uydurma çıkıyor." ifadelerini kullandı.

Baykal, iktidarın her kesimi baskı altında tuttuğunu iddia ederken Doğan Yayın Holding Başkanı Aydın Doğan'ın ve Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök'ün bu çerçevede görevlerinden ayrıldıklarını ileri sürdü. Baykal'ın grup konuşmasını, bir süre önce intihar eden Yarbay Ali Tatar'ın kardeşi de dinledi

Bu haber toplam 1446 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri