Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'den de Cihaner'e Selam

27.02.2010 16:23
CHP Genel Başkanı Baykal: İlhan Cihaner'in cezaevinde geçirdiği her gün için büyük ızdırap duyuyorum

MHP'li başkanın eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına'ya gönderdiği selamın ardından CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Cihaner’e selam gönderdi. Baykal, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in cezaevinde geçirdiği her gün için büyük ızdırap duyduğunu söyledi.

Baykal, "Çünkü biliyorum ki, bu hukuksuzluk, haksızlık ve zulümdür. Eğer zalimin yaptığı zulmü ortadan kaldıramıyorsanız, hiç olmazsa ona methiye düzmeyin. Buğz edin buğz…" dedi.

Partisinin Seyhan Oteli'ndeki Adana il kongresine katılan Baykal, başsavcının tutuklanmasına karşı çıktı. CHP Genel Başkanı, eleştirilerini şu şekilde sürdürdü: "Vali bir gün Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı'na 'burada küçük çocuklara yasadışı bir takım kuruluşlar el atmışlar, onların zihinlerini zehirliyorlar. Bir teşkilat var, buna el at' demiş. Onun üzerine başsavcı konuya jandarmayı, MİT'i haberdar ederek bir soruşturma başlatmış. Soruşturmanın bir noktasında Ankara'dan Başbakan Yardımcısı telefon açıyor. Diyor ki 'sen bu soruşturmayı bitir. Tutukladıklarını tahliye et.' diyor. Başsavcı, 'Olur mu falan' cevabını veriyor. Dosyayı Erzurum'a gönder talimatı veriliyor. Niye dediğinde ise, 'senin haberin yok, onlar sadece örgütlü yasak iş yapmıyorlar, aynı zamanda silahlı bir örgütmüş. Silahlı örgüt olunca Erzurum bakar, sen bakmazsın' diyor. Başsavcı 'biz silah görmedik' diyor. Ama onlar, 'biz gördük' karşılığını veriyor. Nihayetinde dosya Erzurum'a gidiyor. Bakıyoruz ki bu başsavcı çok vahim suçlar işlemiş. Lojmanın bulunduğu yerde kamelya kurmuş, böylece İmar Kanunu'na aykırı hareket etmiş. Falan, falan.. Hakkında 26 yıl bir suç ve takibat açılıyor. Arkasında yetmiyor 'sen Ergenekoncusun, gel buraya senin hesabını göreceğiz' diyorlar. Şimdi ben vicdan ve dürüst herkese soruyorum: Eğer başsavcı bu soruşturmayı başlatmasaydı, önce hakkında 26 yıl istenip, arkasında Ergenekon sanığı diye takibata uğrar mıydı?."

Büyük iddialarla suçlamaların yapılıp, davaların açıldığına işaret eden Baykal, kamuoyunun 'bu gidişatın sonu nereye varacak' endişesine kapıldığını ileri sürdü. Gösterişlerle gözaltına alınan insanların üç, dört gün sonra 'buyurun' denilerek tahliye edildiğini anlatan Baykal, gözaltı ve serbest bırakma gerekçelerinin vicdanları tatmin edecek şekilde açıklanması gerektiğini vurguladı.

GÜNÜN BİRİNDE BİRİLERİ KARŞISINIZA ÇIKAR

Baykal, "Siz hukukla değil de siyasetle bir, üç beş gözaltı alabilirsiniz. Günün birinde karşınıza birileri çıkar, siyasetle aldıklarınızı siyasetle bırakmak zorunda kalırsınız. Bu hukuku ve adaleti tahrip eder. Bu nedenle ne siyasetle adam alın, ne de aynı şekilde adam bırakın. Hukuk neyi gerektiriyorsa onu yapın. Siyaset güçlü olanların lehine işler. Bazen de onların aleyhine işler. Siyasetin kendi kurulları vardır. Siyasetle adam alırsanız, ondan sonra bırakmaz zorunda kalırsınız. Sormak istediğiniz hesapları, sormanız gereken insanlara soramadınız, elinizde kalanlara sormaya çalışırsınız. Hukuk yine darbe yemiş olur. Bu böyle üzüntü ve elem verici bir tablodur." şeklinde konuştu.

BAŞBAKAN SEN NİYE HESABINI VERMİYORSUN ?

Türkiye'de başsavcılardan, komutanlardan, askerlerden, genel müdürlerden hesap sorulduğuna işaret eden Deniz Baykal, şunları söyledi: "Başbakan, herkesten hesap soruluyor da, senden niye bir türlü hesap sorulmuyor. 'Kimse hesap vermekten azade değildir' diyorsun. Evet, öyledir. Biz de öyledir. Sen de hesabını versene. Sen niye hesabını vermiyorsun. Hukuk, adalet burada da darbe yiyor. Eğer siz herkese hesap sormaya kalkar, bu böyle olur derseniz, bilmelisiniz ki günün birilere de 'Sen de gel arkadaş, şu hesabını veriver' der."

SİYASET ADALETE YÖN VERİYOR

Baykal, Türkiye'de gelinen noktada pek çok önemli kavramın 'darbe' yediğini savundu. Adaletin siyasetin dayatması altında kaldığını öne süren Baykal, siyasetin adalete yön ve talimat verdiği görüşünü ortaya attı.

Bu iktidar döneminde 'adalet ve hukukun' an ağır tahribatın yaşandığı alanlar olduğunu iddia eden Baykal, "Hukuka ve adalete bu iktidar döneminde bilerek ve isteyerek, organize şekilde en ağır tahribat verdirilmiştir. Kanun herkesi bağlıyor. Ama siz işinize geliyor diye, memleketin kanununu birisine ayarlama yaparak, talimat vererek işletmemeyi başarıyorsunuz." dedi.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan'ın fişleme konusundaki sözlerine değinen Baykal,"Sizin fişlediğiniz doğru da; 40 yıldır sizi kimilerin nasıl fişlediğini bilmiyoruz. Siz fişlenmiş bir şekilde mi iktidara geldiniz. İktidara milletin oyu ile geldiniz. Hukuki eksiklikleriniz ortadan kaldırıldı. İnsanın kendisini iktidara getiren o tarihi sürece karşı hakşinas ve adil bir davranış içinde olması gerekmez mi?. Türkiye' de geçmişte sıkıntılar yaşandı. Neymiş, 'namaz kılanlar, oruç tutanlar fişleniyormuş?' Türkiye'de fişleme olayı 12 Eylül sonrası bu memleketin namuslu, dürüst insanları, aydınları, solcuları, öğretmenlerine, sendikacılarına yapıldı. Şimdi biz fişliyoruz diyorlar. Bu hukukun işlemediğini gösteriyor. Artık ülkede hukukun gereğini yapmak hakimler için cesaret işidir." açıklamasını yaptı.

Hükümetin Demokratik Açılımını, 'PKK açılımı' olarak değerlendiren Baykal, Ermeni meselesin de ise Azerbaycan'ın Türkiye'nin karşısına alındığını kaydetti. Demokratik Açılım adımıyla toplumun içine ayrımcılık fikrinin yayıldığını savunan Baykal, "Herkes Habur'daki manzarayı gördükten sonra bunlar 'Kürt açılımının değil, PKK açılımının peşindedir' hükmünü verdi." değerlendirmesini yaptı.

REFERANDUM BU İKTİDAR İÇİN 'KAL MI GİT Mİ' OYLAMASI OLACAK

Hükümetin Anayasa'yı değiştirme çalışmalarını da eleştiren Baykal, şöyle konuştu: "Kamuoyu bilsin ki, yapılmak istenen siyaseti adalete hakim kılmaktır. Adaletin tepe noktalarını; HSYK'yı, Anayasa Mahkemesini siyasetçilerin emir ve kumandasına almaktır. Şimdi ki proje bu. Adaletin zirvesini siyasetçile belirleyecekmiş. Hangi siyasetçiler. Mecliste 550 milletvekili 608 yolsuzluk dosyası var. Daha yargıda hesabını verememiş, kendisi yargıda aklanamamış… Aklanmaya cesaret edemeyen, 'kaldırın benim dokunulmazlığımı' diyemeyen, mahkemeden kaçan, hakimden korkan bir siyasetçi kadrosunun eline en yüksek hakimleri tayin etme yetkisi verilecek. Bunların tarafsızlıktan anladıkları kendilerini suçlamayacakları bir mahkemedir. Sen kanunlara uygun yaşa, mahkeme seni suçlamasın. Şimdi bunu önümüzdeki günlerde Türkiye'ye kabul ettirme çabası içindedirler. İşin içine başka şeyleri de katarak bir paket getirecekler. Ama ister istemez referandumla sizin önünüze gelecektir. Bunu Meclis'te hal etmeleri mümkün değildir. Bu iş milletimiz hükmünü verecektir. Halk hem bu konunun gerektirdiği şekilde hem de önüne gelen tarihi fırsatı değerlendirecektir. Millet bu iktidar hakkında uzun süredir içinde kabaran duygu doğrultusunda gerekeni yapma fırsatını bulacaktır. Bu referandum iktidar hakkında 'kal mı git mi' oylamasını dönüşecek. Bu oylamada millet tarihi bir fırsat elde edecek." şeklinde konuştu.

SİLİVRİDEKİLER MEMLEKETİN NAMUSLU EVLATLARI

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanıp Silivri'de yargılanan sanıkları "memleketin namuslu ve dürüst evlatları olarak" nitelendiren Baykal, "Aylarca neyle suçlandıklarını dahi bilmeden orada tutuklu kalıyor. Neyle suçlandığını bilmeden ölenler oluyor. Alınıyor, tutuluyor. Hastalık ortaya çıkıyor. Ölüyor, ölürken ne kendisi ne ailesi neyle suçlandığını bilmiyor. Böyle hukuk, böyle adalet olur mu?. Eğer hukuk adalet yaralanmış zedelenmişse bunun memlekete hayrı yararı olur mu? Bugün bu facia yaşanıyor." diye konuştu.

Baykal, Başbakan'ın gazete patronlarına ilişkin sözleri için de, "Gazeteler patronların düşüncesini yazacak. O düşüncenin hesabını patron kime verecek. Başbakana verecek. Bu ne güzel demokrasi, bu ne güzel basın özgürlüğü öyle.. Ona bıraksak Türkiye hiç kimse onu üzecek bir şeyi yazamayacak. O zaman arkadaş seni üzecek şeylerin yapılmaması için attığın adıma dikkat etsene. Artık bu yönetimin modası geçmiştir. Millet bu konuda hükmünü vermiştir. Gereken yapılacaktır. Hiç kuşku yok." ifadesini kullandı.

 

Bu haber toplam 1304 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri