Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Baykal videosu" yayında MİT devrede

10.05.2010 00:07
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla yayından kaldırılan video, bu kez farklı iki sitede yayına girdi.

 

 

 

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla bazı internet sitelerinde TİB tarafından erişimi engellenen "Baykal kaseti" olduğu iddia edilen o görüntüler, yasağa rağmen yeniden yayınlandı.

CHP lideri Deniz Baykal'a ait olduğu iddia edilen görüntülerle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış, bazı internet sitelerinde yayımlanan görüntülere erişimin engellenmesine karar vermişti.

Başvuru üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye İletişim Başkanlığı'ndan görüntülere erişimin durdurulmasını talep etti. TİP, görüntülere yasak getirirken ayni video dün gece dünyaca ünlü bir sitenin video paylaşım sitesinde yeniden yayına sokuldu. Kısa sürede video yayından kaldırılırken, görüntüler bu kez farklı bir isimle yeniden yayına alındı.

GÖRÜNTÜLER REKLAM ARACI HALİNE GELDİ

Bu arada ilgili video haberi, Google'de de son iki günün en çok aranan kelimeleri arasında yer aldı. "Baykal video" kelime grubu Google'de, en kullanıcılar için arama çubuğunda yer alan hatırlatma listesinde yer aldı. Arama motorlarında "en çok aranan kelimeler" aracılığıyla kullanıcı avına çıkan bazı internet siteleri de "Baykal'ın videosu", "Baykal kaset" "Baykal seks" başlıklarıyla özel sayfalar açtı. Çoğu yurtdışı kaynaklı bu siteler, TİB'in yasağını dikkate alarak video için sayfalarına gelen ziyaretçilere sadece iddiaları aktarmakla yetindi.

ERDOĞAN'DAN MİT'E BULUN EMRİ

Erdoğan istihbarat birimlerinden de iz sürülmesini istedi. Devletin tüm teknik olanaklarının seferber edilip, olayın perde arkasının aydınlatılarak sorumluların bulunmasını isteyen Başbakan’ın bu konuyu bizzat yakından takip ettiği belirtildi. Öte yandan, önümüzdeki günlerde Türkiye’de yasadışı gözetleme ve dinlemelerle ilgili bir dizi yeni düzenlemenin de hayata geçirilmesi konusunda bazı girişimlerin yapılabileceği ifade ediliyor.

 

MERKEZ HOLLANDA'DA

Baykal’a ait olduğu öne sürülen özel görüntüleri yayınlayan internet siteleri hakkında ceza ve tazminat davaları açılacak. Baykal’ın avukatlarından Mutluhan Karagözoğlu, “Şu ana kadar görüntülerin 62 internet sitesinde yayınlandığını belirledik. Araştırmalarımız devam ediyor” dedi. Görüntülerin ilk yer aldığı Metacafe ortak kullanım sitesine erişimin engellendiğini belirten Karagözoğlu, “Metacafe” ile “Habervaktim”in birbirleriyle bağlantılı olduğunu ve bu sitelerin merkezlerinin Hollanda’da olduğunu ileri sürdü.

62 SİTEYE DAVA YOLDA

62 internet sitesinin, link alarak görüntüleri yayınladığını belirten Karagözoğlu, başlatacakları hukuki süreçle ilgili şunları söyledi: “Deniz Baykal’a ait olduğu iddiasıyla verilen görüntüleri bu konuları bilen arkadaşlarımıza incelettirdik. Görüntülerin montaj olduğunu düşünüyoruz. Görüntüleri ve haberi yayımlayan 62 internet sitesi hakkında hem ceza, hem de tazminat davası açacağız.”

BAYKAL KİMSEYİ KABUL ETMEDİ

Bu arada bazı CHP milletvekilleri dün Baykal’ı evinde ziyaret etmek istedi. Ancak Baykal, meşgul olduğunu belirtip milletvekillerine teşekkür etti. Hemen her gün yürüyüş yapan Baykal, dün evinin bahçesinde kültür fizik hareketleri yapmakla yetindi.

Bu haber toplam 5372 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri