Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Baykal'ın mektup cevabı

10.10.2009 08:34
Başbakan Erdoğan, görüşme talebini içeren mektubu Baykal’a gönderdi. CHP lideri, Erdoğan’a ne yanıt verecek?
CHP lideri Baykal, Başbakan Erdoğan ile görüşecek. Baykal'ın cevabı olumlu olacak ama bu hükümetin izlediği yöntemi kabul ettiği anlamına gelmiyor.

Baykal, Başbakanın davetine ne yanıt vereceğini Milliyet Ankara temsilcisi Fikret Bila'ya açıkladı.. Baykal kendisinin görüşlerini merak eden Erdoğan'a tepkisini şu sözlerle dile getiriyor: "Asıl ben sizin görüşünüzü merak ediyorum"

Baykal izleyecekleri yolu Fikret Bila'ya anlattı. Yazar da bugünkü köşesinde o yol haritasını haritasını yazdı.

Önce yazılı yanıt
CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan’a yazılı bir yanıt gönderecek. Yanıt, iki aydır devam eden Kürt açılımı süreciyle ilgili olarak, CHP’nin saptamalarını içerecek. Baykal, bu süreçte ortaya çıkan kaygıları, toplumda oluşan gerginliği, kuşkuları yanıtında Başbakan’a iletecek. Sürecin toplumda başlattığı ayrışmayı vurgulayacak ve sürecin böyle devam etmesi halinde yol açacağı sorunları dile getirecek. Bunlarla ilgili bazı belgeleri de mektubuna ekleyecek. CHP’nin raporlarının kamuoyuna açıklandığını da belirtecek olan Baykal’ın, gerek duyması halinde bunları da mektup eki olarak göndermesi olasılık dahilinde. Henüz buna karar vermiş değil.

Baykal görüşecek
CHP lideri Baykal, davet mektubunun içeriğinden tatmin olmamakla birlikte Başbakan Erdoğan’ın görüşme isteğine olumlu yanıt verecek. Baykal, açılım sürecinin artık somutlaştırılmasını istiyor. Hükümetin ne yapacağının ortaya çıkması gerektiğini savunuyor. Hükümetin ne yapacağını bilmeden yürütülen tartışmaları faydalı bulmuyor. “Bunu görmeliyiz ki” diyor, “Biz de şu yanlış, bu doğru olur, şu şöyle sakıncalar doğurur, bu böyle faydalı olur, diyebilelim. Yoksa formalite icabı görüşmek faydalı olmaz.”
Yapılacak görüşmenin hükümetin atmayı düşündüğü somut adımları tartışmak üzere gerçekleşmesinden yana...

Bu haber toplam 1336 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri