Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal'dan Başbakan'a sert çıkış: ‘Haddini bil’

25.09.2009 20:02
Deniz Baykal, Başbakan'ın ABD'de kürt açılımı konusunda yaptığı “Hazmede hazmede, hazmettire hazmettire bu işe devam edeceğiz” açıklamasına sert tepki göstererek, “Millete hazmettirecekmiş. Kime ne hazmettiriyorsun? Haddini bil” dedi.
15'inci Elma, Tarım ve Kültür Festivali'ne katılmak üzere Denizli'nin Çivril İlçesi'ne gelen CHP Lideri Baykal, Cumhuriyet Meydanı'nda yaklaşık 3 bin kişiye hitap etti. ‘Anayasa'nın üçüncü maddesini değiştirmeyeceğiz’ pankartını gösteren Baykal, “Bu pankartı buraya benim için asmadınız. Bunu başbakana söylüyorsunuz başbakana. Diyor ki değiştireceğiz. Neyi değiştireceksin? Gelin beraber konuşalım diyor. Ne konuşacağız? Ben bu konuda düşüncemi söyledim. Bu gemi gidiyor diyor. Nereye gidiyor? Bu geminin rotası ne? Mazotunu nereden alıyor? Rotasını pusalası kim verdi? Şimdi bana mektup yazacakmış, Mektup daha gelmedi. Gelsin cevabını vereceğiz” dedi.

Başbakan Erdoğan'ın ABD'ye gittiğini ve orada konuştuğunu kaydeden Baykal, “Baktı bu iş tavsadı, heyecanı kayboldu, millet tepki gösteriyor, vazgeçmemek için yola devam diyor. Hazmede hazmede, hazmettire hazmettire yapacağız diyor. Bir proje var kafasında. Ama bunu Türkiye'de bir kişi bilmiyor. Bileni de görmedim. Kafasında proje var ki, hazmede hazmede hazmettire hazmettire kabul ettireceğiz diyor. Bunun milleti memnun edecek bir proje olmadığını da kabul ediyor böylece. Alıştıra alıştıra diye düşünüyor. kafasındaki projenin milletin hayrına olmadığını biliyor. Rahatsızlığı ortadan kaldırmak için küçük dozlarda, alışkanlık yaptırarak, götürmeye çalışıyor. Hazmettire hazmettire götüreceğiz diyor. Millete hazmettirecekmiş. Kime ne hazmettiriyorsun? Haddini bil, haddini. Seni millet oraya getirdi, ona hizmet etmek için seni oraya getirdi. Şimdi çıkmış millete tuzak kuruyor. Bunu açıkça söylüyor. Hazmettire hazmettire yola devam diyor” dedi.

MİLLETİ BİRLEŞTİRECEKSİN

Kürt açılımı konusundaki politikayı da eleştiren Baykal, “ABD'ye gidip gizli kapılar ardında söyleyince, bu iş milletin hayrına sonuçlanır mı? millet teşhisini koydu. İşin tavsadığı ortaya çıktı. Kürt açılımı diye yola çıktılar. İşi sulandırdılar. Gürcü açılımı, Çerkez açılımı, Arap açılımı, Alevi açılımı. İşsizlik açılımı da var. Sanki birini yaptın da diğerlerini de mi yapacaksın. Sulandırmayı bırak. bu milleti etnik kimliklerine göre, ayırma, bölme, parçalama. Soyu var sopu var, sülalesi var, aşireti var, inancı var mezhebi var deme. Başbakanın görevi insanları dilim dilim etnik kökenine ayırmak değildir. Sen bu milleti birleştireceksin. bu yaklaşım ülkeye zarar veriyor. İlkokulda çocuklar sen nesin diye birbirlerine soruyorlar. Bundan da en çok zararı Kürt kökenli olup da Anadolu'da yer tutmuş huzur içinde, barış içinde yaşamakta olan insanlarımız, kardeşlerimiz görüyor. Onları niye dışlıyorsun?” dedi.

Ana dilde eğitim konusuna da değinen Baykal, “Ana dilinde eğitim görecek insanlar ileride Türkiye'nin geleceğinde yer tutabilir mi? Türkçeyi tüm vatandaşlara öğretmek görevimiz. Bu vatandaşlarımızı en ileri noktaya götürmek görevimiz, onları dışlayıp Ortadoğu'ya yönlendirmek değil” diye konuştu.

HOLLYWOOD DESTEĞİ

Konuşmasında ünlü aktör Kevin Costner'ın “kürt açılımını desteklediği” yolundaki açıklamasına de değinen Baykal, şöyle konuştu:

“Baktılar bu iş tavsadı, canlandırmak için destek arıyorlar. Bula bula Hollywood'tan destek bulmuşlar. Bir artist ben bu işi destekliyorum diyor. Sen bu açılımı kimden dinledin, ne olacağından haberin var mı, ne yapılacağından haberin var mı, destek olma kararını nasıl aldın, seni kim ikna etti, hangi düşünceyle, hissiyatla, duygusallıkla, hangi memleket sevgisiyle bunları söyleme noktasına geldin? Ortada olan, bu kişiden güç almaya çalışan, onun bu desteği ile kendi vatandaşlarımızı ikna edeceğini zanneden şaşkınların halidir. Hollywood satarları ikna edilecek, onlar da Çivril'e gelip sizi ikna edecek. Bu manzara yakışıyor mu? Vatandaşına söylemeye cesaret edemiyor. Gidip Hollywooda söylüyor. Onlar da bizi ketempereye getirecek. biz de inanıp gideceğiz öyle mi? Onların peşine takılacağız öyle mi?”


AKP'LİLERE SESLENİYORUM
Son seçimde AKP'ye oy vermiş vatandaşlara ve AKP'li yöneticilere seslenen Baykal, “Lütfen görevinize sahip çıkın. Bu gidişat yanlış, Bu parti işi değil. Bu memleket işi. Bu gidişe izin vermeyin, müsade etmeyin, seyretmeyin, uyarın, anlatın, yaptırmayın” diye konuştu.

CHP olarak bunun en güzel örneği 2003'te TBMM'ye getirilen 1 Mart tezkeresi ile gösterdiklerini belirten Baykal, “O tezkere karşı büyük mücadele verdik. Sakın ha dedik, başka ordu olmaz. Bir tek ordu vardır. O da Türk Silahlı Kuvvetleri'dir. TBMM'de oylama yapıldı. ucu ucuna sonuç alındı. eğer bir kişi noksan olsa gidecekti. Vicdan sahibi AKP'lilerin de katkısıyla CHP olarak bu işi engelledik. Büyük tehlikeydi. benzer tehlike şimdi de var. Güneydoğu'daki mayınlı arazilerin arındırıldıktan sonra yabancı bir ülkeye 49 yıllığına terk edilmesi ile ilgi kanun teklifi. Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararla o teklifi engelledik. Günümüzde mücadeleler, savaşlar artık böyle oluyor. Savaşlar yerini ince politikalara bıraktı” dedi.

Üçüncü tehlikenin de Türkiye'nin ayrıştırılması, milletin parçalanması, etnik temelde etnik kimliklere göre ulusal birliğin ayrıştırılması olduğunu kaydeden Baykal, “Sen bırak milletin kimliklerini saymayı. Özüne sahip çık. Senin bahsettiğin, etnik kimliklerini saydığın vatandaşlar, ben Türk vatandaşıyım diyor. Sen başbakan olarak söyleyemiyorsun? İnce ince, hazmede hazmede, hazmettire hazmettire parçalamaya çalışacaksın, CHP de peşine takılacıkmış. CHP'nin yeri milletin birliğinin, bütünlüğünün yanıdır. Elele vereceğiz. Onlar da artistlerle başbaşa ne yaparsa yapsın” dedi.


BEŞ YIL ÖNCE SÖYLEMİŞTİK
CHP lideri Baykal, beş yıl önce bir iddia ile yola çıktıklarını, “halkı ezdirmeyeceğiz, ülkeyi soydurmayacağız, devleti böldürmeyeceğiz” dediklerini hatırlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Beş yıl önce böyle demiştik. Halkı ezdirmeyeceğiz ne demek? Halk ezilecek demek. Şimdi halk eziliyor mu ezilmiyor mu? Çiftçi, işsiz kalan genç, diplomasını aldığını halde öğretmen olarak tayin olamayan genç, emekli, esnaf eziliyor mu ezilmiyor mu? Ülkeyi soydurmayacağız. Ülke soyuluyor mu, soyuluyor değil mi? Ülke diyoruz. Gerisini sen doldur, gemileri de koy. Üçüncü ne söylemişiz. Devleti böldürmeyeceğiz. Bu tehlike şimdi var mı? Var. Beş yıl önce söylemişiz. CHP sizin partinizdir. Bu partiye sahip çıkın. Elele verelim, hep birlikte sahip çıkalım.”

Halk zaman zaman Baykal'ın konuşmasını alkışlarla kesti. CHP Genel Başkanı Baykal, belediyeye ilk geldiğinde, bir yankesiciyi farkeden sivil polis şüpheliye gözaltına aldı. Şüphelinin 10 kişinin cüzdanları ile ceplerinde bulunan parayı aldığı anlaşıldı.

Konuşmasının ardından parti otobüsüne binen Baykal, halkı selamlayarak Çivril'den ayrıldı.


Bu haber toplam 1440 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri