Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal neden savcıya bilgi vermedi?

13.05.2010 09:34
Olay kaseti soruşturan Ankara Bilişim Suçları Savcısı Bülent Yücetürk, gizli görüntülerin çekiminin yapıldığı yer hakkında bilgi almak için Baykal'ı bilgi vermeye çağırdı.

Kemal Göktaş ve Nurettin Kurt'un haberleri

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın istifa etmesine neden olan görüntülerle ilgili olarak soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bilgi talebini reddettiği belirtildi. Ankara Milletvekili Nesrin Baytok ile birlikte gizli çekilen görüntülerinin internet sitelerinde yayınlanmasından sonra savcılığa suç duyurusunda bulunan Baykal’ın soruşturma kapsamında bilgisine başvurulması gündeme geldi. Ankara’da dün bu konuda çok çeşitli spekülasyonlar ortaya atıldı. 

Savcı telefonla aradı iddiası

Kulislerdeki bir iddiaya göre Baykal, kendisini telefonla arayarak bilgi vermeye davet eden Ankara Cumhuriyet Savcısı Bülent Yücetürk’ün bu davetini reddetti. Bir başka iddiaya göre ise savcılıktan aranan Baykal telefona çıkmayarak olası bir davetin önünü aldı.

Ayrıca Baykal’ın, savcılığın avukatları aracılığıyla görüntülerin çekildiği mekana ilişkin bilgi talebini de reddettiği ifade edilirken, yine savcılığın eğer bilgi vermek isterse kendisini dinlemeye hazır oldukları mesajı gönderdiği ancak Baykal’ın şimdilik buna gerek görmediği de kaydedildi.

Baykal’a tebligat çıkabilir

Edinilen bilgiye göre savcılık, Baykal’ın yaptığı suç duyurusunda görüntüleri gizlice çeken kişi ya da kişilerin bulunmasını istemesi üzerine görüntülerin çekildiği yerle ilgili bazı bilgileri Baykal’dan almak istedi. Savcılığın, görüntülerin internete yüklendiği yerin tespitinde teknik güçlükler yaşadığı, bu aşamada bu yolla sonuç alınmasının güçlüğünü göz önüne alarak görüntülerin gizlice çekilmesine odaklandığı belirtildi. Bu amaçla görüntülerin çekildiği mekanın adresini öğrenmek isteyen savcılık, böylece baz istasyonlarının kayıtları ve mekan çevresindeki olası kamera görüntüleriyle görüntüleri çeken kişilere ulaşmak istiyor. Bunun için de Baykal’dan görüntülerin çekildiği mekana ilişkin bilgilerin sorulması soruşturma açısından oldukça önemli hale geldi. İlk etapta Baykal’dan bu konuda olumlu yanıt alamayan savcılığın önümüzdeki günlerde Baykal’a resmi tebligat çıkarabileceği ifade edildi.

Suç duyurusunda yer alan talep

Baykal’ın avukatları aracılığıyla yapılan suç duyurusunda, “şüpheliler” başlığında, “www.habervaktim.com internet sitesinin içerik sağlayıcıları” yer alıyor. Suç duyurusunun sonuç bölümünde ise şu talep bulunuyor:

“Müvekkilim Deniz Baykal’a atfedilen ve kendisinin seks videosu olduğu iddia edilen şeref ve ahlaka, özel hayatın gizliliğine aykırılık teşkil eden, müstehcen, kişilik haklarına ağır saldırı içeren, ‘Deniz Baykal’ın Seks Kaçamağı’ başlıklı videonun yayınlandığı www.habervaktim.com adlı internet sitesinin içerik sağlayıcılarının tespit edilerek, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi hakkındaki kanunun 4. maddesi uyarınca, internet ortamında kullanıma sunduğu her türlü içerikten sorumlu olan bu kimselerin cezalandırılmasını arz ve talep ederiz.”

Vatan-Hürriyet

Bu haber toplam 1548 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri