Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal'ın İstifasına İlk Yorum

10.05.2010 23:18
Başbakan Erdoğan, CHP lideri Baykal'ın istifa kararını açıkladığı toplantıda ortaya attığı iddialara cevap verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Anamuhalefet liderinin bugün yaptığı açıklamalar, yaşananlar kadar düzeysiz ve çirkindir. Bütün yaşananların sorumluluğunu siyasi iktidara yüklemeye çalışmak ahlaksız bir iftiradır, büyük bir hezeyandır" dedi.

Erdoğan, Conrad Otel'de CHP Genel Başkanlığından istifa eden Deniz Baykal'ın açıklamalarını değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
"Kaygıyla ve hayretle izledim ve izliyorum. İlk andan itibaren itidal duruşumuzu samimiyetle ortaya koyduk. Anayasa müzakerelerinin yapılmış olduğu TBMM parlamentosunda kuliste bu haberi arkadaşlarım bana getirdikleri zaman, görüntüleri görmedim ama arkadaşlarımdan duyduğumla hemen Ulaştırma Bakanıma orada talimat verdim, bir an önce bunun engellenmesi için ne yapılabiliyorsa yapın demiş olmama rağmen gelişmeler hayret uyandırıcı.
Böyle bir yayına seyirci kalamazdık ve tavrımızla da ifade ettik. Böyle bir gizli çekimin yapılması, çirkin görüntülerin internet marifetiyle kullanılması, bizim ilkesel olarak, insani olarak ve hukuki olarak kabul edeceğimiz, tahammül edeceğimiz bir durum değildir.

Olayı duyduğumuz andan itibaren gereken talimatları arkadaşlarıma verdim. Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantımızın olduğu gün, Medya ve Tanıtımdan sorumlu genel başkan yardımcım, 'Böyle bir soruyla karşı karşıya kalırsam ne diyeyim' deyince, 'CHP bizim siyasi rakibimizdir, siyasi noktada her türlü tenkidimizi yaparız, ama bu tür kişisel bir sorun bizim değerlendirme çerçevemiz içerisine girmez' dedik ve olayı bu şekilde o gün kapattık. Tabi bu olayı duyduğumuz andan itibaren arkadaşlarıma bu talimatı verirken bu çirkin görüntülerin yayılmasını da önleme çabasına girdik."

AÇIKLAMALARI YAŞANANLAR KADAR DÜZEYSİZ VE ÇİRKİN
Baykal'ın hükümeti suçlayan ifadelerine ilişkin de Erdoğan, şöyle devam etti:
"Ana muhalefet Lideri'nin bugün yaptığı açıklamalar en az yaşananlar kadar düzeysiz ve çirkindir. Siyasal karalamaya dönüktür. Bütün bu yaşananların sorumluluğunu siyasi iktidara yüklemek ahlaksız bir iftiradır, büyük bir hezeyandır. Ümit ediyorum ki bu mesnetsiz suçlamalar içine düşen ve içine düştüğü bu ruh halinin, yaşanan travmanın doğurduğu istemsiz bir reaksiyon kısa bir zamanda sona erer. CHP yöneticilerinin çarpıtma ve gündem değiştirme taktikleri de yaşanan olayın vehametini gölgelemeye yetmeyecektir.
Bu olayın gerçek dışı, uydurma olmasını öncelikle biz tememni ettik. Sayın Genel Başkanın böyle bir yalanlamada bulunmaması, bulunamaması üzüntümüzü daha da artırmıştır."
Erdoğan, "Eğer ellerinde bu hadisenin perde arkasıyla ilgili belge, bilgi varsa bunu hiç geciktirmeden ilgili makamlarla, savcılarla paylaşmalıdırlar" diye konuştu.

Bu haber toplam 1432 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri