Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal, Gandi'den ne bekliyor?

05.09.2010 00:04
CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya mitingi için Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan gelecek daveti bekliyor.

Çukurova Genç İşadamları Derneği tarafından düzenlenen "Referandum süreci ve 2020'ye doğru Türkiye" konulu toplantıda sorulan bir soru üzerine Baykal, "İnşallah... Niye inşallah? Çünkü Sayın Genel Başkan bir açıklama yaptı. 'Baykal'ın Antalya'daki mitingine katılmasını isterimsin?' diye sorulduğunda, 'elbette isterim' dedi. Peki, çağıracak mısınız? diye sordular Kılıçdaroğlu, 'Tabii, telefon açıp, çağıracağım.' dedi. Henüz o telefon gelmedi. O telefonu bekliyorum. İnşallah en kısa zamanda o telefon gelir, ben de hiç kuşku yok büyük bir mutlulukla mitinge katılırım." açıklamasını yaptı. Salonda soruyu soran kişi "Antalya milletvekili değil misiniz ?" diye müdahale edince Baykal, "Elbette Antalya milletvekiliyim. Şu anda buradaki çalışmayı Antalya milletvekili olarak yapmıyorum. Bu konuya inanan bir insan olarak yapıyorum. Beni çağırmış bir muhatabım var (Çukurova GİAD) Sayın Genel Başkan (Kemal Kılıçdaroğlu) 'Ben çağıracağım' deyince; bunu söyledikten sonra çağırmazsa, ona rağmen benim gitmem yakışıksız olur. Yani 'çağıracağım' demiş, o çağrıyı bekliyorum. O çağrı olmazsa herhalde bir anlamı vardır. O anlamı o zaman değerlendiririz. Ben bunların anlam taşımadığını, spekülasyonlardan ibaret olduğunu umut ediyorum. İnşallah sayın genel başkan çağıracaktır. Ben de Antalya mitinginde büyük bir memnuniyetle genel başkanla yan yana olacağım." cevabını verdi.

 

AF KONUSUNDA KILIÇDAROĞLU İLE TERS DÜŞTÜ

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Tunceli'de gündeme getirdiği 'genel af' konusuna Baykal karşı çıktı Afın terörle mücadelede kullanılabilecek bir yöntem ve politika olamayacağın vurgulayan Baykal, bu noktanın çok iyi anlaşılması gerektiğinin altını çizdi. Bazılarının 'affı' terörü yenmek için bir siyasi yöntem olarak düşündüğünü ifade eden Baykal, af yoluyla terörün yenilemeyeceğini kaydetti. Baykal şunları söyledi:

 

"Terörle mücadele başarıya ulaşır. Artık toplumsal kavgayı devam ettirmekte hiçbir milli yarar yoktur. Silahlı çatışma dönemi kapanmıştır. Silahlar terk edilmiştir. Teröre tekrar başvurulmayacağı konusunda bütün millete bir güven ortaya çıkmıştır. Ancak o noktadan sonra genel af değil toplumsal barışı amaçlayan düzenlemeler yapılabilir. Bizde yanlış olan şey, sanki af teklif edilerek terörün sona erdirebileceği anlayışıdır. Ah keşke doğru olsa. Keşke bu kadar kolay olsa. Terörle mücadele niye yapılıyor. Bu mücadele verilirken af çıkarsa, o zamanteröramacına ulaşır. Terörün amacını içine sindiriyorsan mesele yok. Ama terörün amacını içine sindirmiyorsan o zaman durum farklı, tabii..."

Bu haber toplam 1046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri