Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BAYKAL, KONUŞMAYI İYİ NİYETLİ BULDU-

01.10.2010 18:11
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün TBMM'nin 23. dönem 5. yasama yılının açılışında yaptığı konuşmasında yeni anayasa, Kürt meselesi, Silivri'deki hapis halinin devamı konuşarına atıfta bulunmasına ilk tepkiler geldi.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün TBMM'nin 23. dönem 5. yasama yılının açılışında yaptığı konuşmasına ilişkin değerlendirmeyi daha sonra yapacağını söyledi.

Gül'ün konuşmasının ardından TBMM Kulisinde gazetecilerin değerlendirmesini sorduğu Kılıçdaroğlu, ''Sonra. Şimdi değerlendirme yapmayayım'' dedi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise Gül'ün konuşmasını ''Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanları tarafından bugüne kadar yapılmış en cesur konuşma'' olarak nitelendirdi.

Konuşmanın beklentileri tamamen karşılamadığını ifade eden Demirtaş, şöyle devam etti:

''Ama bu koşullarda sorunlara bu açıklıkla değinmiş olması bence olumludur. Sayın Cumhurbaşkanının Meclis'in açılışı dolayısıyla Türkiye'nin temel meselelerine bir perspektif getirmesi, TBMM'ye cesur önerilerde bulunması bizce anlamlıdır. Kendi partimiz açısından tabii ki konuşmayı tekrar değerlendiririz. Partimize, muhalefete mesajlar var ama ağırlıklı olarak mesaj alması gereken iktidardır. Yeni bir Anayasa, Kürt sorununun muhataplarıyla demokratik bir zeminde çözümü, yeni Anayasa'nın geciktirilmemesi... Bunlar hükümete verilmiş mesajlardır. Seçim barajı özellikle... İktidar bu mesajları doğru algılarsa olumlu bir sonuç elde edilmiş olur. Sayın Cumhurbaşkanının konuşmasını olumlu değerlendiriyoruz.''

-BAYKAL, KONUŞMAYI İYİ NİYETLİ BULDU-

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ise konuşmayı ''şaşırtıcı olmayan bir konuşma'' olarak değerlendirdi. Baykal, ''Genel, iyi niyetli olumlu bir değerlendirme. Daha önce Cumhurbaşkanının hükümete yönelik mesafeli tavır alan değerlendirmelerinin, bu konuşmaya aynı düzeyde yansımadığını gördük. Hiç yansımadı demiyorum ama daha önce daha güçlü bir şekilde ifade ediyordu. Bu açıdan anlamlı. Bir Abdullah Gül konuşması, bir cumhurbaşkanı konuşması. Şaşırtıcı değil, çok doğal. Tartışma tahrik eden değil, toparlayıcı olmaya amaçlayan bir Cumhurbaşkanı konuşması. Hiç yadırgamadım'' diye konuştu.

Bu haber toplam 898 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri