Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal neden katılmıyor?

08 Ekim 2008 / 08:38
CHP Genel Başkanı Baykal'ı şehit cenazelerinde neden görmüyoruz. Bakın Baykal bu konuda neler söyledi?
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a gazeteciler "neden şehit cenazesine katılmıyorsunuz?" diye sordu. Baykal'ın cevabı "katılmaz olur muyum?" oldu ve protokolde yer almadığını halkın içinde olduğunu söyledi.

CENAZEDE PROTOKOL MÜ OLUR?

Baykal, şehit cenazelerine katılmıyorsunuz, bu kasıtlı bir şey mi?'' sorusu üzerine de şunları söyledi:

''Katılmaz olur muyum. O gün ben olayı duyar duymaz yola çıktım, Ankara'ya geldim. Hemen şehit ailelerini aradım, telefonla görüştüm, duygularımı aktardım. Bu törenler artık olayın ağırlığını zaafa uğratan nitelik taşımaya başladı. Bu olayları siyasi şahsiyetlerin hegemonyası altında, onların yönlendirdiği olay halinde yaşamak galiba olayın özüne hiç uygun olmuyor. Orada mümkün olsa bir vatandaş olarak görülmeden, o üzüntüyü halkla birlikte paylaşmak en güzeli olacak. Ama orada kasıla kasıla protokol diye, cenazede protokol mü olur kardeşim? Protokol diye geçiyorsun oturuyorsun, herkes önünde. Nedir kardeşim, bu yaşanan olaylar nereden kaynaklanıyor? Bir tiyatro tarafı var. O görünüşün olayın ciddiyetiyle bağdaşmayan insanı rahatsız eden bir tarafı var.''

Baykal, ''tiyatro'' ifadesiyle neyi kast ettiği sorusunu ise ''Bir dayanışmayı paylaşmak durumundayız elbette, ama cenaze törenleri ile görevimizi yaptık gibi bir duygu içine girmeye kimse kendisini yönlendirmemelidir'' şeklinde yanıtladı.

Baykal, siyasetçilerin törenlerdeki tepkileri de daha doğal ve anlayışla karşılamaları gerektiği görüşünü dile getirdi.

''AÇIK, NET BİR TAVIR BEKLİYORUZ''

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin davetini kabul ederek, Irak'a gidebileceğini söylediği hatırlatılarak, bunu nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Baykal, cumhurbaşkanlığının önemli ve simgesel anlamları olan bir makam olduğunu, ancak son dönemde buna uygun bir tavır sergilenmediğini savundu.

Terörle mücadelede yeni yasal düzenlemeler ve bu düzenlemelerin ''olağanüstü hale yol açacağı'' tartışmalarına ilişkin soruları da yanıtlayan Baykal, demokrasi ve terörle mücadelenin birbirinin alternatifi olmadığını vurguladı. Baykal, ''Türkiye'nin bu ortamında terörle mücadele eden güvenlik güçlerinin ihtiyaç duyduğu önlemlere iyi niyetle bakmak gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

Özellikle Kürt kökenli insanların etkili olduğu örgütlerin terör karşısında çok net tavır takınmaları gerektiğini vurgulayan Baykal, bunun sağlanması halinde en ileri açılımları yapmanın mümkün olacağını savundu. Baykal, şöyle devam etti:

''Bunu DTP'deki insanlar da yöneticileri de görsünler, ama öyle anlıyorum ki onlar maalesef acizdirler, kontrol onların ellerinde değildir. Kendi dışlarından yönlendirilmektedirler. Bu da açmazıdır. Bu açmazı AB de yakalamıştır. Hepimiz bir an önce onların kendilerini bu ambargodan koparmalarını, açık, net bir tavır almalarını bekliyoruz. Bunu talep ediyoruz.''

''BENİM SERVETİM AİLEM BAŞKA SERVETİM YOK''

Baykal, mal varlığına ilişkin tartışmaların hatırlatılması üzerine de bu tartışmaların, AK Parti hakkındaki yolsuzluk iddialarının ardından gündeme geldiğini söyledi.

Eşi Olcay Baykal'ın kendisine her zaman destek olduğunu, ancak siyasi yaşamının merkezinde yer almadığını da belirten Baykal, iddialar üzerine eşinin mal varlığını açıkladığını hatırlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kendisinin dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik teklifini yineleyen Baykal, kendisine yönelik iddiaların dedikodudan öteye bir anlam taşımadığını, gerçeklik payının bulunmadığını savundu.

Mal varlığında hukuka aykırı bir durum olmadığını belirten Baykal, ''Baştan aşağı maskaralık, nelerle uğraşıyoruz. Benim servetim ailem başka servetim yok'' dedi.

Baykal, hem memurların hem de milletvekillerin dokunulmazlıkların kaldırılmasına destek vereceklerini belirterek, bu konudaki yasal ve anayasal düzenlemelerin gündeme getirilmesini istedi.


Kaynak:
Bu haber toplam 1596 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri