Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal: Özkan'ı destekledik!

16 Mayıs 2008 / 11:05
4 milyon $ verdik daha ne yapayım!

CHP MYK toplantısında konuşan Baykal, "Kanalın yaşamasını istedik. İş yaptırdık ve parasını ödedik. Bu konudaki baskılara karşı durduk. Arkadaşlar kendileri satmış. Satış konusunda bize haber vermediler" dedi.

Baykal, MYK toplantısında Kanaltürk'ün satışına da değindi. Tuncay Özkan'ın "Baykal beni aramadı" "sosyal demokratlar sahip çıkmadı" gibi eleştirilerine yanıt veren Baykal, "Beni aramadı diyor. CHP olarak böyle bir kanalın kurulmasından memnun olduk. Yaşamasını istedik. Kanala iş de yaptırdık ve parasını da ödedik. Sırf bu yüzden sağcı medyanın hücumuna uğradık. Ama biz bunları hiçbir zaman sorun yapmadık. Özellikle kanalın hesapları acımasızca incelendiğinde parti olarak tepkimizi her zaman dile getirdik. Bu konudaki baskılara karşı durduk. Tuncay Özkan'ın çeşitli siyasi girişimleri oldu. Seçimlerden önce 'solcular CHP'ye, sağcılar MHP'ye oy versin' diye propaganda yaptı. Biz bunlara da bir şey demedik. Arkadaşlar kendileri satmış. Biz isterdik ki muhalif kanal olarak kalsın, hükümetin eline geçmesin. Satış konusunda, kanalın yöneticileri bize haber vermediler. Bu noktada 'CHP sahip çıkmadı' iddiaları haksız bir suçlama. Kimse kendi başarısızlığını CHP'ye fatura etmesin" dedi.

AÇIKLAMA İHTİYACI DUYDU

Ancak CHP lideri Baykal dün bu konuda bir açıklama yapma zorunluluğu duydu. Baykal, haberlerde geçen "Kimse kendi başarısızlığını CHP'ye fatura etmesin" ifadelerinin kendisine ait olmadığını ifade ederek, yine bu anlama gelen "Biz CHP olarak Kanaltürk'ün kuruluşunu memnuniyetle karşılamıştık. Memnun olmuştuk. Bu anlayışımıza uygun olarak kendilerinden hizmet aldık, iş verdik, faturasını ödedik... Gelinen bu noktada Kanaltürk'ün satışıyla ilgili sorumluluğun CHP'ye fatura edilmesi, bu ve benzeri değerlendirmeler yapılması ise asla kabul edilemez" dedi.

TUNCAY ÖZKAN ARADI MI?

Baykal'ın kullandığı belirtilen bu ifadeleri, daha sonra yine aynı anlama gelecek ifadelerle düzeltmesi Ankara kulislerinde Tuncay Özkan, Baykal'ı mı aradı yorumlarına neden oldu. Kulislerde Özkan'ın bir şekilde Baykal'a ulaştığı ve bu ifadelerden duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği ifade ediliyor. Baykal'ın, Özkan'ın kendisine karşı muhalefet bayrağını iyice açmaması için böyle bir açıklama ihtiyacı hissettiği belirtiliyor.

Yeni Şafak - Behçet Güngör

Bu haber toplam 870 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri