Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal Sav'ı Alkışlattı

04 Haziran 2008 / 09:57
CHP lideri, Telekom ve Turkcell'in belgeleriyle Sav'ın resmi kurumlarca dinlenmediğinin ortaya çıkmasına rağmen, 'dinleniyoruz' iddiasını sürdürdü.
Grup toplantısında partililere alkışlattığı Sav'ı savunan Baykal, Başbakan Erdoğan'a yüklendi.Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, telekulak iddiasının gerçek çıkmaması nedeniyle kendisine "Kaçtığın yere kovalayacağım" diyen Başbakan Erdoğan'a, "Ben kaçmıyorum, sen geçmişinden kendinden kaçıyorsun" karşılığını verdi. Telekominikasyon ve Turkcell'in belgelerini açıklamasına rağmen Genel Sekreter Önder Sav'ın telefonunun dinlendiği iddiasını sürdüren Baykal şunları söyledi:
"Sav, merkez valisine saat 10.00'da randevu veriyor, 10.03'te telefon çalıyor. 10.03'ten itibaren 44 dakika boyunca görüşme kaydı alınıyor. Kuşkuyla karşılıyoruz. Telefonlar kapalı olsa dahi açılmış gibi izlenebiliyor. Telefon kapalı tutulsa dahi cep telefonu mikrofon gibi konuşmaları merkeze intikal ettiriyor. Bu net şekilde ortaya çıkmıştır." Baykal, Sav'ın Bolu Valisi Ali Serindağ ile görüşmesini yayınlayan Vakit gazetesi için ise "AKP destekçisi, Danıştay cinayetinde rol oynayan, militan gazete" benzetmesi yaparak, "Garabet. Mahkeme gazetenin bu teyp kayıtlarını da isteyecektir" dedi.
'70 milyon dinleniyor' iddiası
Telekom İletişim Başkanlığı'nın yapısını anlatarak, doğrudan Başbakan'a bağlı telefon dinleme sistemi oluşturulduğunu belirten Baykal, "Burada 5 bin kişi dinleme işi ile uğraşıyor. 5 bin kişinin dinlediği muazzam bir dinleme sistemi oluşturuldu" dedi. Baykal, telefon dinlemesini, Emniyet bünyesindeki "cemaat kadrolaşmasının" gerçekleştirdiğini iddia ederek, "Başbakan'a bağlı dinleme sistemi oturtacaksınız, 70 milyonu dinleme kararı alacaksınız. Sonra bu dinlemeler birilerinin elinde özel bilgi olarak duracak. Nerede anayasadaki özel hayatın gizliliği" diye konuştu.
Baykal, basında yer alan, "Emniyet ve Jandarma istihbaratının herkesi dinlediği" iddiasının takipçisi olacaklarını söyleyerek, "Topyekün izleme yetkisi olamaz. Bu derhal kaldırılmalı" dedi. CHP lideri, telekulak iddiasının gerçek çıkmaması nedeniyle kendisine "Kaçtığın yere kovalayacağım" diyen Başbakan Erdoğan'a, "Ben bugüne kadar hiçbir şeyden kaçmadım. Ama sen mahkemeden kaçıyorsun. Ben saklanmadım, sen dokunulmazlığın arkasına saklanıyorsun. Sen geçmişinden, kendinden kaçıyorsun, ben geçmişimle iftihar ediyorum" tepkisini gösterdi.
Kaynak:
Bu haber toplam 874 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri