Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal: Silahla Müzakere Yapılmaz

13.11.2009 16:29
CHP Genel Başkanı Baykal: Elinde silah olanla müzakere yapılmaz.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, "demokratik açılım" sürecinde hükümetin PKK terör örgütü ile dirsek teması içine girdiğini söyledi. Baykal, elinde silah olanla, terör olanla müzakere yapılmayacağını dile getirdi.

Baykal, Meclis Genel Kurulu'nda "demokratik açılım" ile ilgili olarak partisinin görüşlerini açıkladı. Baykal, hükümeti sert bir şekilde eleştirerek, "PKK ve hükümet dirsek teması içine girmişlerdir."dedi.

"İşbirliği şartı olarak PKK'nın terörü bırakması ve bir daha terör yapmayacağı yönünde bir durum var mı? diye soran Baykal, "Çok açık şekilde 'silahı bırakmayı düşünmüyoruz' diye ardı ardına açıklamalar yapılıyor." diye konuştu.

Baykal, sürecin gizli bir süreç olarak götürüldüğüne işaret ederek, "Başbakan, 'hazmettire hazmettire yapacağız' dedi. Başbakan çoktan hazmetmiş. Bu samimiyetsizliğin bu işin temelinde olduğunu bize gösterdi. Bu süreci Hükümet tek başına mı yaptı yoksa belli kesimlerle bir dayanışmaya mı gitti? "sorusunu yöneltti.

Habur Sınır Kapısı'nda Türkiye'ye gelen terör örgütü üyelerine, siyasetçiler tarafından tutuklanmayacakları yönünde hukuk katledilerek söz verildiğini öne süren Baykal, bu sürecin ayaklarından birisinde hükümetin, diğerinde ise İmralı ve PKK olduğunu ileri sürdü.

"Hükümetin filen PKK'yı muhatap aldığını" ve "işbirliği içine girdiğini" iddia eden Baykal, "25 yıl mücadele ettikten sonra ellini kolunu sallayarak geliyor, senin müsteşarın, hâkimin karşılıyor. Bu süreç ne sevinç tablosu dolayısıyla yanlıştır, kılık kıyafetten dolayı yanlıştır. Özü itibariyle yanlıştır. Elinde silah olanla, terör olanla hiç bir hükümet müzakere yapmaz. İngiltere de İspanya da etmemiştir. Terörle mücadele edilir, müzakere edilmez. En kısa zamanda PKK'nın silah bırakmasını sağlamaktır. PKK'nın silahı bırakması gerektiğini çıkarsınız söylersiniz. " şeklinde konuştu.

Baykal'ın, 20 yıl önce bir rapor hazırladıklarını belirterek, "Ben Kürdüm demek yasak iken biz bunun yanlış olduğunu cesurca çıkıp söyledik.'Kürtler vardır ve ana dilini konuşma hakları vardır ve bunu kimse engelleyemez' dedik." sözlerine ise DTP'li milletvekilleri tepki gösterdi. DTP'li Sırrı Sakık, "partiden bunu söyleyen milletvekillerin kim ihraç etti" diye bağırdı.

 

Bu haber toplam 1002 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri