Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal Sosyalistlere Rest Çekti

26 Haziran 2008 / 08:32
Baykal programını dondurdu. Öymen'i Atina'ya gönderdi.
Sosyalist Enternasyonal'de CHP'nin eleştirileceğini öğrenen Baykal, Başkan Papandreu'ya "Bu girişimi engelleyin yoksa gelmem" dedi..

Almanya, Fransa ve İsveç'in 30 Haziran-2 Temmuz'da Atina'da yapılacak Sosyalist Enternasyonal toplantısında "CHP sosyal demokrat değil" diyerek CHP'ye yükleneceğinin ortaya çıkması kriz yarattı.

CHP lideri Baykal, "Böyle bir durumda toplantıya katılmam" resti çekti. Toplantıya kısa bir süre kalmasına rağmen Baykal'ın programının belirlenmemesi ve CHP liderinin geziye onay vermemesi krizi ortaya çıkardı.

Sabah'tan Şenol Ateş'in haberine göre Baykal, Almanya, Fransa ve İsveç'in "CHP sosyal demokrat parti değil. Uyarılsın" diye önerge vereceğini öğrenince, Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'i Sosyalist Enternasyonal Başkanı Yorgo Papandreu ile görüşmesi için Atina'ya gönderdi.

AK PARTİ KULİS YAPIYOR İDDİASI

Baykal'ın aracı olarak Atina'ya gönderdiği Onur Öymen, "Parti olarak bizim yaptığımız yanlış bir şey yok. Türkiye'de laikliği ve demokrasiyi savunuyoruz. Eleştirilere anında yanıt veririz" dedi.

Öymen, şöyle konuştu: "Sosyalist Enternasyonal ile ilişkilerimizi bozmak için AKP'nin kulis yürüttüğünü biliyoruz. İç politikayı yurt dışına taşıyorlar. 'Türkiye-AB ilişkilerini bozan CHP' diyorlar. Avrupa'ya gidip 'bunlar sosyal demokrat değil' diyorlar. Halbuki bizim sıkıntımız bazı sosyal demokrat partilerin tutumlarından kaynaklanıyor. Kimi 'Ermeni soykırımı', kimi 'Kıbrıs' diyor. Türkiye'nin çıkarları dışında görüş bildiriyorlar."
Kaynak:
Bu haber toplam 718 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri