Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal: "Tank nerde, top nerde?"

08 Temmuz 2008 / 15:08
Darbe hazırlıklarıyla ilgili ortaya çıkan belgeler üzerine CHP Lideri Deniz Baykal, şüphelerini dile getirdi: "Darbe olacaksa tank nerde top nerde?"
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ergenekon soruşturması ve son yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuşan Baykal, soruşturma kapsamındaki gizli ifadelerin bazı yayın organlarında manşetlerde yer almasına tepki gösterdi.

'Gizli ifadeler manşetlere nasıl yansıyor?' diye konuşan Baykal, yürütülmekte olan davalarla ilgili tüm gelişmelerin yer aldığı Ulusal Yargı Ağı Projesi'nde detayların basına yansımısanı Türk adaletinin yaralanması olarak nitelendirdi. Adalet Bakanlığı'nı da eleştiren Baykal, "Bu bizim adalet sistemimizde gediktir. Yürütülmekte olan davaların bütün belgelerin aynı anda, anında izlenmesi Türk adalet sisteminin yara alması anlamına gelmez mi? Tahkikatla ilgili bilgiler basına nereden servis ediliyor? Dava bir hukuk kadrosunun yürütüüğü bir dava olmaktan çıkmıştır. Yarın ne olacağı manşetlerde yazıyor. Mahkeme salonuna siyaset girerse, adalet o salondan çıkacaktır. Türkiye'de böyle olmuştur" dedi.

Baykal, Ergenekon örgütü ile ilgili iddialara da "Ortada mermi yok, muhimat yok, top yok, tank yok, emekli subaylar var asker yok" diyerek tepki gösterdi. Baykal, davayla ilgili soru işaretleri oluştuğunu ve konun yıprandığını da ifade ederek iddianamenin henüz hazırlanmamasını da eleştirdi. Baykal, "Bırak 2 bin 500 sayfayı, bana 5 sayfa söyle, gereği neyse yapalım" dedi.

'TEMİZ ELLER' TEPKİSİ
Ergenekon soruşturmasını İtalya'daki 'Temiz Eller' operasyonuna benzeten Başbakan Erdoğan'ı da eleştiren Baykal, "'Temiz Eller' için düğmeye basacak olanın önce kendi eli temzi olmalıdır" dedi. Baykal, sadece kendisinin ve Başbakan Erdoğan'ın dokunulmazlıklarının kaldırılması yönündeki teklifini de yineledi.
Kaynak:
Bu haber toplam 3354 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri