Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal'a ağır benzetme

12 Mayıs 2008 / 02:02
The Economist dergisi, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Türkiye'deki muhalefet konusunda ilginç bir analiz yayımladı.

İngiliz dergisi, Deniz Baykal'ın hiçbir seçimi kazanamadığı halde genel başkanlığa onuncu kez seçildiğini ifade ederken, "teflon lider" nitelendirmesinde bulundu. The Economist, AK Parti'ye açılan kapatılma davasının siyasi krizi tetiklediğini belirterek, "Sözüne güvenilir bir muhalefet eksikliği, Türkiye'nin kırılgan demokrasisinin son siyasi krizden yara almadan kurtulmasını daha da zorlaştırdı." yorumunu yaptı.

Ünlü İngiliz dergisi The Economist, bu haftaki sayısında, "Etkisiz muhalefet" başlığı altında CHP'ye ilişkin geniş bir analize yer verdi. Dergi, 22 Temmuz seçimlerine gidilirken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimleri kazanamaması halinde genel başkanlıktan ayrılacağını açıkladığını, buna karşılık anamuhalefet lideri Deniz Baykal'ın da Rodos'a kadar yüzeceğini söylediğini hatırlattı. Seçimlerden AK Parti'nin zaferle çıktığına dikkat çeken dergi, "Kimse, 69 yaşındaki liderin Rodos'a yüzmesini beklemiyordu. Ancak, en sıkı destekçileri bile Deniz Baykal'ın liderlikten ayrılacağını düşünüyordu." dedi. 1992 yılında CHP'nin başına geçen Deniz Baykal'ın hiç seçim kazanamadığının belirtildiği haberde, partinin 1997'deki seçimlerde ilk kez Meclis dışında kaldığına işaret edildi. Baykal'ın istifasına yönelik internet sitelerinin bile kurulduğu; ancak geçen hafta sonu gerçekleşen parti kongresinde kendi lehine değiştirilmiş kurallarla, onuncu kez liderliğe seçildiği kaydedildi.

Tarhan Erdem: CHP halktan koptu

Abdullah Gül'ün adaylığına karşı çıktığı için Köşk seçimlerini Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğünü vurgulayan dergi, ordunun 27 Nisan'da yayımladığı e-bildiriye CHP'nin ses çıkarmadığınının altını çizdi. The Economist, anamuhalefet partisinin 301'in değiştirilmesine de karşı çıktığını yazarken, CHP'nin yabancı düşmanı tavırları nedeniyle Sosyalist Enternasyonal'den çıkarılması çağrılarının bulunduğunu hatırlattı ve ekledi: "CHP'nin teflon lideri, bu durumu çok umursamadı."

İngiliz dergisi, eski CHP'li Tarhan Erdem'in açıklamalarına da yer verdi. Tarhan Erdem'in CHP'nin "halktan koptuğunu ve milyonlarca laiklik yanlısı Türk'ün yüzlerini dönecek bir yer bulamadığını" söylediğini kaydetti. Ayrıca Erdem'in, Türkiye'deki kadınların yarısının başını örttüğünü belirttiğini de aktardı.

Zaman - Kamuran Samar

Bu haber toplam 776 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri