Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal'a geçmişini de düzelt çağrısı

21 Kasım 2008 / 17:37
Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Deniz Baykal'ın türban açılımından memnun olduğunu belirtirken, Baykal'ın geçmişini hatırlattı...
Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Sayın Baykal'dan, bu memlekette başörtüsü ile ilgili düzenlemeler yapıldığı zaman Anayasa Mahkemesine gidip başörtülü kızların önünü kapatmayacak bir iradeyi de beklerdik'' dedi.

Okmeydanı'ndaki PERPA Ticaret Merkezi'ni ziyaret eden Kurtulmuş, burada basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Kurtulmuş, CHP'ye son katılımlarla ilgili tartışmalara ilişkin bir soru üzerine ''(ister oy avcılığı ister takiye) adına ne denirse denilsin'' CHP'nin bu tavrını olumlu bulduğunu ifade etti.

''Çarşaflı insanlar da Türkiye'nin bir gerçeğidir. Hiç kimsenin Türkiye'nin insanlarını bu çarşaflı, bu başı açık, bu başı örtülü diye tasnif etmeye hakkı yoktur'' diye konuşan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Siyasi hayata toplumun bütün kesimlerinin katılması zaten demokrasinin temel şartıdır. Gerekçeleri farklı olabilir, bunları bilmiyorum, bunları Sayın Baykal biliyor. Ama biz aynı Sayın Baykal'dan, bu memlekette başörtüsü ile ilgili düzenlemeler yapıldığı zaman Anayasa Mahkemesine gidip başörtülü kızların önünü kapatmayacak bir iradeyi de beklerdik. Tarihi yanılgı varsa, bu tarihi yanılgıyı sayın Baykal düzeltmiştir, ama şimdi dönüp bundan önce yapmış oldukları tarihi yanılgılarını da düzeltmesini bekliyoruz.''

Numan Kurtulmuş, ''küresel ekonomik kriz'' ile ilgili görüşlerinin sorulmasına karşılık, krizin sadece ekonomik krizden ibaret olmadığını, bunun bir ''uygarlık krizi'' olduğunu söyledi.

Türkiye ekonomisinin bu duruma gelmesinin sorumlusunun IMF programları olduğunu savunan Kurtulmuş, Türkiye ekonomisinde temenniden öte çok ciddi tedbirler alınması, üretimi güçlendirecek, üretimin önündeki engelleri kaldıracak, ihracatın canlandırılacağı bir ekonomi modeline geçilmesi gerektiğini ifade etti.


AA

Kaynak:
Bu haber toplam 896 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri