Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal:"AKP sadece İran'ı izledi."

20 Ağustos 2008 / 19:18
Baykal, Ahmedinejad'ın Türkiye ziyaretini değerlendirdi. İran'ın propogandasının yapıldığını öne süren Baykal, AK Parti bu duruma seyirci kaldı dedi.
CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Baykal başkanlığında toplandı. Gündemdeki konuların ele alındığı toplantıda, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Türkiye ziyareti de değerlendirildi.

Baykal toplantıda, Ahmedinejad'ın tavır ve davranışlarının, özellikle Sultanahmet Camisi'ne giriş ve çıkışındaki hareketlerinin "bir devlet başkanı ciddiyetiyle bağdaşmadığını" savundu.

Baykal, "Cami çıkışında yaptığı konuşmada verdiği mesajlarla hükümeti ve devlet protokolünü yok sayan doğrultuda halka kendi mesajlarını iletmeye çalışan tavırlardı" dedi. "Türkiye gibi çok eski devlet geleneği olan bir ülkede, bir yabancı devlet başkanının bu tür davranışlarının kabul edilemez" olduğunu söyleyen Baykal, Sultanahmet Camisi'ne yerleştirilen İran televizyonu kameralarıyla çekilen Ahmedinejad'ın namaz kılışı ve camiye giriş çıkışının İran'da yayımlandığını, bunun da "Cuma namazının bir ibadet olmaktan çıkarılarak şova dönüştürüldüğünü gösterdiğini" kaydetti.

Baykal, "Ahmedinejad tavırları ve mesajlarıyla İran propagandası ve kendi propagandasını yapmıştır. AKP, devlet protokolüne uyulmamasını anlayışla karşıladığı için Türkiye belli zihniyetlerin propaganda alanına dönüştürülmektedir" diye konuştu.
Kaynak:
Bu haber toplam 852 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri