Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal'dan Melih Gökçek'e veryansın

19 Temmuz 2008 / 06:09
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, ODTÜ'nün binalarına yönelik yıkım kararına CHP lideri Deniz Baykal'dan sert tepki geldi.
Baykal, Bursa'nın Mudanya ilçesindeki Mütareke Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, memur, emekli, üretici, çiftçi ve esnafın, ekonomik sıkıntı içinde olduğunu ifade etti.

AK Parti iktidarı öncesi 220 milyar dolar olan Türkiye'nin toplam borcunun, günümüzde 500 milyar dolara çıktığını söyleyen Baykal, ülkedeki bütün liman, karayolları, sanayi tesisleri, baraj ve santrallerin, 220 milyar dolar borçla yapıldığını dile getirdi.

Baykal, son 6 yılda 280 milyar dolar ek borç yapılmasına rağmen bir tane baraj ve santral yapılmadığını kaydederek, ''Hani Türkiye zenginleşmişti? 58 hükümetin yaptığı borcu, sen tek başına 6 yılda yaptın. Elde ve avuçtakileri sattın, o paraları yedin ve sonra dedin ki (CHP, Türkiye'de taş üstüne taş koymadı). Elini vicdanına koy da konuş, o CHP'nin yaptıklarını sata sata gününü geçiriyorsun'' dedi.

-ODTÜ'DE ''KAÇAK YAPI'' İDDİASI-

ODTÜ'deki ''kaçak yapı'' iddialarına da değinen Baykal, şöyle konuştu:

''Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ'nün 1960'larda yapılan binalarını, (Kaçakmış, yıkacağım) diye tutturdu. Kendisi 15 yıldır Belediye Başkanı. 50 yıldır o Üniversite ortada, şimdi (Eksiği noksanı varmış, yıkacağız) diyor. Allah akıl fikir versin, akıl izan versin. Annem öyle derdi, böyle zırva bir iş olduğu zaman (Allah akıl izan versin bunlara) derdi, ben de aynı şeyi söylüyorum: Allah akıl izan versin bunlara...''

-''TEMİZ ELLER OPERASYONU''-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Ergenekon Soruşturması''yla ilgili ''Temiz eller operasyonu yapıyoruz da muhalefet buna niye karşı çıkıyor'' dediğini ifade eden Baykal, şunları söyledi:

''Sen İlhan Selçuk'u, Mustafa Balbay'ı, generalleri, temiz eller yapmak için mi tutukluyorsun? Türkiye'deki hırsızlığı, yolsuzluğu, hortumculuğu, kredi dalaveresini, onlar mı ayarlayıveriyorlar. Türkiye'de temiz eller operasyonu yapacaksan, önce senin temiz eller düğmesine basacak parmağının temiz olması lazım. Temiz eller operasyonu yapmaya kararlıysan, gel, temiz eller operasyonu yapmanın şartını yerine getirelim. Kendine güveniyorsan, gel sen Tayyip Erdoğan, ben Deniz Baykal, sadece ikimizin dokunulmazlığı kaldırılıversin, temiz eller operasyonunu yapıverelim. Sen kim, temiz eller yapmak kim? Dokunulmazlık zırhının arkasına saklanıp, milletin şerefli aydınlarına, gazetecilerine, emekli generallerine karşı tertip yapmak, temiz eller operasyonu yapmak değildir.''

Baykal, mitingin ardından, Bursa'da geceyi geçireceği oteline çekildi.


Kaynak:
Bu haber toplam 930 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri