Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal'dan önder sav'a destek

29 Mayıs 2008 / 08:11
Baykal, Hz. Muhammed'e saygısızlık yapan Önder Sav'a destek çıktı.

CHP lideri Deniz Baykal, İslam'ı aşağılayan sözleri nedeniyle bir türlü özür dilemeyen CHP Genel Sekreteri Önder Sav'a destek çıktı.

Hacca gitmek istediğini belirten bir vatandaşa "Boş ver, Araplara para kaptırma. Bakarsın, Muhammed seni geri bırakmaz" diyerek hakaret eden Sav'ın, bu sözleri bir 'arkadaş sohbeti' sırasında söylediğini savunan Baykal, sohbetin gizlice çekildiğini ileri sürdü. ise

Baykal, Genel Sekreter Önder Sav'ın Merkez Valisi Ali Serindağ ile odasında yaptığı görüşmenin basına sızması üzerine ortaya atılan 'dinlenme iddiaları'yla ilgili parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. Konuşmasında günlerdir kamuoyunun tepkisini çeken Önder Sav'ın İslamiyet'i aşağılayan sözleriyle ilgili herhangi bir değerlendirmede bulunmayan Baykal, bu konudaki sorulara verdiği cevapta ise Sav'dan yana tavır koydu. Baykal, "Sav'ın Hac ibadeti ve Hz. Muhammet'le ilgili sözleri kamuoyundan geniş tepki aldı. Bu konuda bir açıklamanız olacak mı?" sorusunu şöyle cevapladı: "Bugünkü çerçeveden bakarak olaya eğildiğimizde, orada özel bir istihbarat tablosu var. İnsanların bilgisi, onayı olmadan özel yaşamını tespit etme, gene onun bilgisi, onayı olmadan bunu kamuoyuna yansıtıp belli amaçlar için kullanma manzarası var. Olayın öbür boyutları üzerinde duruldu, duruluyor. Bunu anlayışla karşılıyoruz. Ama böyle bir boyutu da var. Bu boyutunun üzerinde durulması gerekir. Bu boyutta nasıl bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu bize gösteriyor" dedi. Baykal, Elmadağ Belediyesi'ndeki halka açık etkinliğin Cihan Haber Ajansı muhabiri tarafından Belediye Başkanı'nın isteğiyle görüntülendiğinin hatırlatılması üzerine ise "Benim aldığım bilgi, orada kapalı, özel, arkadaş toplantısı niteliğinde bir buluşma olduğu yönünde." diye konuştu. Sav'ın sözlerine yönelik herhangi bir eleştiride bulunmayan Baykal, 'arkadaş sohbeti' değerlendirmesiyle ifadeleri normal bulduğunu kaydetti.

Önder Sav'ın Elmadağ Belediyesi'nde halkla yaptığı açık görüşmeyi herkesin gözü önünde haberleştirmek için görüntüleyen Cihan muhabiri Murat Kaya da çekimlerin gizli yapıldığı yönündeki iddiaları yalanladı. Belediye Başkanı Ömer Ağakurt'un kendisini "Hoş geldin" diyerek karşıladığını ve görüntü çekiminde hiçbir engelle karşılaşmadığını belirten Kaya, "Sayın Sav, makam odasında vatandaşlarla görüşürken her muhabir gibi haberi atlamamak için kayda girdim. Üzerimde oldukça büyük bir fotoğraf makinası ve kamera çantası vardı. Herkesin gözü önünde çekim yaptım" açıklamasında bulundu.

Kaynak:
Bu haber toplam 806 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri