Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal'ın açıklaması ortamı yine gerdi

25.04.2010 11:51
CHP lideri Deniz Baykal'ın İstanbul'da yaptığı açıklamalar siyaset dünyasının havasını bir anda ısıttı.

CHP lideri Deniz Baykal'ın İstanbul'da yaptığı açıklamalar siyaset dünyasının havasını bir anda ısıttı.

CHP lideri anayasa değişikliği paketinin tek tek kabul edilmesi üzerine, “AK Parti'de sorumluluk duygusu olanların gerektiği anda görev yapacağını umuyorum. Bunu değerlendireceğiz” dedi

Baykal dün katıldığı bir açılışta yaptığı konuşmada, anayasa değişiklik paketi oylamasıyla ilgili olarak, “Türkiye'yi bu gidişten ancak sorumlu, vatansever AK Partili bir avuç milletvekili kurtaracaktır. Onların, gerektiği anda en iyi şekilde görev yapacağını umuyorum. Diğer partilerle birlikte de bunu en iyi şekilde değerlendirmeye çalışacağız” dedi. Baykal'ın bu sözlerine AK Partili vekillerden tepki yağdı. Kadıköy'de dün bir açılışa katılan Baykal gazetecilerin “BDP'nin Meclis'te oylanan anayasa değişikliği paketine destek vermesi halinde ne olur?” sözlerine Baykal, AK Partili milletvekillerine dikkat çekici bir mesaj gönderdi.

‘BİR AVUÇ VATANSEVER ARIYORUM'

Baykal şunları söyledi: “AK Parti milletvekillerinin, yüksek sorumluluk duygusuyla ülkenin yararlarını gözetme anlayışı içine girdiklerini görüyorum. Türkiye'yi bu gidişten, ancak sorumlu vatansever AK Partili bir avuç milletvekili kurtarabilecektir. Sorumluluk büyük ölçüde onların da omuzundadır. Onların en iyi şekilde görevini yapacağı umudumu koruyorum. Konu referanduma sunulacak olursa sorumluluk vatandaşın eline geçecektir.''

‘BU  ÇİRKİNLİK HİÇ KİMSEYE YAKIŞMAZ'

Baykal'ın bu sözlerine AK Parti'den sert yanıt geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, ayıp ve çirkin olarak değerlendirdiği sözler için şunları söyledi: “Bir siyasi parti liderine başka bir partinin milletvekilleri üzerinde bu tarz yorumlar yapmak hiç yakışmaz. Hatta bu o kadar büyük bir ayıp, bir çirkinliktir ki Sayın Baykal'ın da şahsına yakışmaz” diye konuştu. Başbakan'ın milletvekili arkadaşlarına güvendiği için milletvekilleri ile anayasa değişikliğinin altına imzasını koyduğunu belirten Kılıç, “Ama Baykal CHP milletvekillerine güvenmediği için, partisine mensup milletvekillerinin anayasa değişikliği teklifinin oylamalarında özgür iradeleri ile oy kullanmalarına engel olmaktadır” dedi.

Bütün vekillere hakaret etmiş oldu

Meclis İdare Amiri ve AK Parti Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu da Baykal'ın sözlerinin TBMM'deki tüm milletvekillerine hakaret anlamı taşıdığını söyledi. Kutlu şöyle konuştu: “Bir defa milletvekillerini avuç avuç ölçmek Baykal'ın haddi değildir. Baykal'ın önce kendi milletvekillerine oy kullanma özgürlüğü vermesi demokrasi adına talebimizdir.”

Bu haber toplam 1038 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri