Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal'ın Demokrasi Anlayışı

24.02.2010 22:20
CHP lideri Deniz Baykal Balyoz operasyonu kapsamında bazı şüpheli general ve subayların gözaltına alınmasına tepki gösterirken çok önemli bir detayı gör(e)medi..

CHP Lideri Deniz Baykal komutanların darbe iddiasıyla gözaltına alınmasını demokratik bulmadığını açıkladı dün. Hatta "demokratik ülkelerde böyle şeylerin olması imkansız" dedi. Ama Baykal'ın görmediği bir örnek vardı.

BAYKAL'IN GÖRMEDİĞİ ÖRNEK

CHP lideri Deniz Baykal Balyoz operasyonu kapsamında bazı şüpheli general ve subayların gözaltına alınmasına tepkili. Baykal'a göre demokratik ülkelerde böyle bir uygulama olmadı, olmaz da.

Baykal bir kişinin saat 4'te kapısının çalınmasına demokrasi dışı diyordu. Balyoz için belirlenen saat ise gece 3'tü. Cunta o saatte kapı çalmayacak, ses kayıtlarına göre tanklar, toplar ve silahlarla milleti tepeleyeceklerdi.

Aslında tam demokratikleşmeye çalışan her ülkede Türkiye'ye benzer süreçlerin yaşandığı biliniyor. En yakınımızdaki İtalya daha 90'lı yıllarda ülkenin derin yapılarıyla yüzleşmek zorunta kalmıştı.

SAVCI TEHDİT VE BASKILARA MARUZ KALDI

İtalya'daki Gladyo soruşturması 6 yıl sürdü. Ülkenin son 50 yılına damgasını vuran faili meçhul cinayetler, siyasi suikastler ve darbe girişimlerinin gladyonun eseri olduğu ortaya çıktı. Yeraltı cephaneleri bulundu.

Bazı komutanlar, siyasiler ve yargı mensupları soruşturmanın üzerini örtmeye çalıştı. Hatta en büyük direnç yargıdan ve siyasetçilerden geliyordu. Ancak savcılar soruşturmaya devam etti. Gladio'nun 4 bin 300 terör eylemini ya bizzat ya da taşeron örgütler eliyle gerçekleştirdiği anlaşıldı.

İTALYA'DA 622 KİŞİ TUTUKLANDI

Savcı Casson sorumluları tek tek yargı önüne çıkardı. Bunların arasında sadece generaller değil Başbakanlar vardı. Başbakan Andreotti 20 yıl hapse mahkum edildi. 30 general, 4 bakan ve 19 yüksek yargı mensubu ve 58 profesör tutuklandı. Tutuklananlar toplam 622 kişiydi.

CUMHURBAŞKANI BİLE CEZALANDIRILDI

Ülkemizde bazı darbe şüphelisi generallerin gözaltına alınması garipsenirken İtalya'da başbakandan sonra dönemin Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga bile ifade vermeye zorlandı. Cossiga Senato'nun dokunulmazlığını kaldırmayı konuştuğu dönemde istifa etmek zorunda kaldı.

TÜRKİYE DERİN YAPILARLA YÜZLEŞİYOR

Ve bugün. Türkiye'de benzer bir süreç yaşanıyor. Hakkında kuvvetli suç şüphesi bulunan sivil ve asker kişiler yargı önüne çıkarılıyor. Ne var ki bazı komutan ve siyasi parti liderleri ile yüksek yargı da İtalya'da olduğu gibi bu soruşturmalara engel olmaya çalışıyor.

Samanyoluhaber

Bu haber toplam 940 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri