Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal'ın Ergenekon yorumu

13 Ocak 2009 / 14:03
CHP Genel Balkanı Deniz Baykal düzenlenen son Ergegenekon operasyonlarını değerlendiriliyor...
Baykal son operasyonlarla birlikte ortaya çıkan tablo ile Türkiye'nin derinden sarsıldığını söyledi...

Baykal konuşmasında şunları söyledi:

Geçen haftaya damgasını Ergenekon operasyonları vurdu. Yeni bir tabloyla karşı karşıya kalındı. Birden bire yeni bir aşamaya gelindi. Çarpıcı gözaltına almalar gerçekleştirildi. Gözaltına alınanlardan biri orgeneral diğeri tümgeneral. Cumhuriyet Başsavcısının evi arandı. Eski YÖK Başkanı gözaltına alındı. Tüm bunlar karşısında tüm Türkiye derinden sarsıldı. İnsanların kafası karıştı. "En kritik yerlerde görev yapmış, görev yaparken herhangi bir suçlamayla karşı karşıya kalmamış bu saygıdeğer insanlar meğer bizi kandırmış" diye toplum derin bir kaygının içine sürüklendi.

Çarşamba günü bu gözaltılar gerçekleşti ve o günün akşamında toplumun heyecanı kendisini hissettirmeye başladı. Biz bir basın toplantısıyla bu durumun ne kadar kaygı verici olduğunu söyledik ve alarm uyarısı yaptık.

Komutanlar bir araya geldiler ve 5 saatlik bir toplantı yaptılar. O toplantıdan sonra ertesi gün Genelkurmay Başkanı Başbakan’ı ziyaret etti. Arkasından Cumhurbaşkanı’nı ziyaret etti. Bu ziyaretlerden sonra Adalet ve İçişleri bakanlarını çağırdı.  Ardından memnun edici gelişmeler oldu. Ardından Genelkurmay açıklaması kamuoyuna duyuruldu. Bir muhtıra verilmedi bir önemli kriz haline dönüştürülmedi.

DAVANIN TALİMATI BAŞBAKANDAN

Bizim başından beri bu davayla ilgili bir iddiamız var. Biz diyoruzki "Bu dava siyasi bir davadır. Siyasi talimatla siyasi yönlendirimle ile emniyet güçleri harekete geçmişitir."  Bu talimatı verenlerin arasında bizzat Başbakan vardır. Cumhurbaşkanıdır.

Çarşamba günü bu temaslar yapıldı. Üç gün sonra gözaltına alınan üç generalin tahliyesine tanık olduk. YÖK Başkanı serbest bırakıldı. Başsavcının evinde yapılan inceleme sonuçlandırıldı ve Ergenekon davasıyla ilgili olarak birden bire bir viste yükseltme kararının ciddi bir frenle durdurulduğuna tanık olduk.

Bizim başından beri bir iddiamız var. Bu dava siyasi bir davadır. Yani bu davayı savcılar emniyet güçleri yasalara yönelik ihlali tespit ettikleri için, o ihlali temizlemek için siyasi yönlendirme ile bu doğrultuda harekete geçilmesi talep edilmiştir. Bu talimatı verenlerin arasında Başbakan vardır. Bunların hepsi çok iyi biliniyor.

NEDEN SERBEST BIRAKTINIZ?

Bu söylediğim ciddi irdelenmesi gereken bir tablodur. Bir orgeneralin, bir tümgeneralin bir YÖK Başkanının gözaltına alınması söz konusu ise, herhalde bunu başlatanların elinde çok sağlam bir dosyanın bulunması gerekir. Ciddi bir hazırlıkla bütün işaretler toplanarak bu konuda bir karar alınması gerekir. Türkiye’yi sarsacak bir düğmeye basacaksanız bunun sorumluluğunu da alıyorsunuz demektir. Niçin gözaltına alındığını çok iyi bileceksiniz. Hukuki dayanaklarınız olacak. Öyle bir dosyanız varsa gözaltı yapacaksınız. Bu gözaltılar uygulanırken sağlam kanıt ve deliller var idiyse 3 güç içinde daha hakimin önüne dahi götürülmeden bu insanlar niçin serbest bırakılmıştır. Serbest kalmalarından mutluluk diyorum. Fakat bunun irdelenmesi gerekir. Ne oldu o üç günde? O üç gün neyi değiştirdi.


Kaynak:
Bu haber toplam 844 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri