Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal'ın kariyer sallanıyor

06 Temmuz 2008 / 19:00
Milliyet yazarı Derya Sazak, ”Eğer bu davanın savcısı Başbakansa, avukatı da ana muhalefet lideri Baykal olur” diyen CHP lideri Deniz Baykal'ı uyardı.
Ergenekon avukatı
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, NTV’ye Ergenekon soruşturmasını yorumlarken, ”Eğer bu davanın savcısı Başbakansa, avukatı da ana muhalefet lideri Baykal olur” diye konuşmuş.
Deniz Bey şunu da eklemiş: “Demokrasilerde muhalefet bütün mazlumların, mağdurların insan hakları ihlal edilenlerin avukatıdır.”
Siyaseten basit bir iktidar-muhalefet atışması gibi gözükse de ‘etik’ yönden kimsenin itiraz edemeyeceği sözler bunlar. Keşke cümleyi biraz daha uzun tutsa ve düşüncelerinden ötürü hedef gösterilen masum insanların ‘yaşam haklarının ortadan kaldırılmasına’ da itiraz edebilse, örneğin Hrant Dink davasına da ‘müdahil avukat’ olarak girmeyi akıl edebilseydi sayın Baykal.
CHP yönetiminin ‘sol’ refleksleri bu denli zayıflamamış olsa, Susurluk’ta açığa çıkan devlet içindeki çetenin uzantısı güçlerin Türkiye’de iktidar mücadelesini ‘Gladio’ türü örgütlenmelerle sürdürme niyetlerine ve siyasi suikast girişimlerine de ‘Ergenekon’un avukatlığına soyunmadan’ karşı çıkardı Deniz Bey. Elbette bu davada kamu vicdanını rahatsız eden görüntüler var: 13 aydır sürdürülen soruşturmada davanın henüz açılmamış olması başlı başına eleştiri konusu. Ölümcül hastalığa yakalanan Kuddusi Okkır adlı işadamı, örgütün kasası olmakla suçlanırken tahliye ediliyor. Van 100. Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın davasında aylarca mahkemeye çıkarılmayan üniversitenin genel sekreteri kahrından kendisini asmıştı!
Ergenekon soruşturmasında birkaç ay arayla gelen ‘gözaltı’ dalgası, 12 Mart ve 12 Eylül askeri dönemlerindeki sıkıyönetim davalarını anımsatıyor. Oysa Türkiye’de bugün açık rejim var; ifadelerine başvurulan kişilerin konumları evlerine baskın yapılmak, kelepçelenmek, adliye merdivenlerinde koşturulmak yerine savcılığa davet edilerek sorgulanmalarına engel değil. Ömrü adliye koridorlarında geçen bir gazeteci, Mustafa Balbay arkadaşımız örneğin neden, kimden kaçacak?! İlhan Selçuk’a daha ağırı yapıldı ve serbest bırakıldıktan sonra ‘baypas’ ameliyatı geçirdi Cumhuriyet başyazarı. Emekli paşaların sağlık sorunları da göz ardı edilemez. Şener Eruygur, tansiyonu nedeniyle hastaneye götürülmüş.
İddianame belli ki gecikecek, ‘Paşaların rötarı’ diye başlık atıyor gazeteler.
CHP lideri Baykal ‘insani’ gerekçelerle davanın avukatlığını üstlenecekse mesele yok. Ancak ‘Ergenekon’ adı verilen yapılanmayı AKP ve Tayyip Erdoğan’la siyasi mücadelesinin bir parçası haline getirmesi, Danıştay saldırısından Hrant Dink suikastına, 2003-2004 yılındaki darbe hazırlıklarına dek pek çok iddiayı içeren bir ‘dosya’yı henüz görmeden avukatlığa soyunması bir ‘emeklilik’ uğraşı olarak bile ilerideki kariyerine gölge düşürebilir.
Ergenekon avukatlığı Baykal’a yakışmıyor!
Kaynak:
Bu haber toplam 974 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri