Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal'ın Köksal Toptan cinliği

25.07.2009 12:02
Meclis Başkanlığı seçimi yaklaşırken CHP, konu ile ilgili farklı bir plan içerisini girdi...
TBMM Başkanlığı için 'şimdilik' aday göstermeyi düşünmediklerini söyleyen Baykal, "Mevcut Başkan Toptan'dan memnunuz. AKP başka bir aday önerirse, biz de kendi adayımızı çıkarırız" dedi...

CHP lideri Deniz Baykal, 4 Ağustos'ta yapılacak TBMM Başkanlığı seçimlerinde, aday olması halinde Köksal Toptan'ı destekleyeceklerini açıkladı. Toptan'ın görev yaptığı son 2 yılda "iyi niyetli" bir yaklaşım sergilediğini belirten Baykal, AK Parti'nin başka bir isim üzerinde karar kılması durumunda kendi adaylarını çıkaracaklarını kaydetti.

Bizim de görüşümüz alınmalı

Düzenlediği basın toplantısında Meclis Başkanlığı konusunun AK Parti'nin bir "iç meselesi" olmadığına işaret eden Baykal, bu konuda muhalefet partilerinin görüşlerinin de alınması gerektiğini anlattı. Toptan'ın görevi sırasında Meclis Başkanlığı'nı "Türkiye için bir sorun" olmaktan çıkardığını belirten Baykal şöyle konuştu:

Kabul edilebilir bir dönem yaşattı

"Kabul edilebilir, uygun bir Meclis Başkanlığı dönemini geride bırakmışızdır. AKP'nin daha militan, partizan, Başbakan'ın sözünden çıkmayacak, Başbakan'ın vesayet anlayışına ayak uyduracak birini getirme arayışına girmesi, demokrasimiz açısından üzüntü vericidir. Böyle bir durumun gerçekleşmesi doğru olmayacaktır.

Büyük bir mutluluk yaşarız

CHP olarak bugün görev yapmakta olan Sayın Toptan'ın önümüzdeki dönemde de Meclis Başkanı olarak seçilmesinden yanayız. Eğer AKP Sayın Toptan'ın adaylığına destek verirse büyük mutluluk duyarız. Erdoğan kriterlerini Başkanlık seçimlerinde dayatırsa, elbette biz de diğer partilerle istişare ederek bir CHP'li arkadaşımızı aday olarak önermeyi düşünürüz."

"AK Parti'nin iç meselesi değildir"

"AK Parti'nin, TBMM Başkanlığı seçimine kendi iç meselesi gibi yaklaştığını" öne süren CHP lideri Baykal, şunları söyledi: "Bunu Anayasamıza da, demokratik geleneklere de, partiler arası nezaket anlayışına da uygun görmediğimi ifade etmek isterim. Bu AK Parti'nin iç meselesi değildir, bunu herkesin çok iyi bilmesi lazım."

Doğal bir olay

"Köksal Toptan'ın Meclis Başkanlığı'na yönelik şikayetlerinin ve eleştirilerinin demokratik yaşam içinde çok doğal olduğunu" anlatan CHP lideri Baykal, "Toptan'ın iyiniyetle Meclis Başkanlığı gerçekleştirme gayreti içinde olduğundan kuşku duymadıklarını" söyledi.
Bu haber toplam 1142 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri