Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal'ın Şener ve Erdoğan açıklaması

20 Temmuz 2008 / 12:28
Baykal, AK Parti'yi vururken her gittiği yerde Şener'e övgüler yağdırmaya başladı hatta "umarım başarılı olur" dedi.
Siyaset yaz sıcağına rağmen geçtiğimiz dönemlere göre çok daha hareketli geçiyor. Meclis'ten fırsat buldukça soluğu Anadolu gezilerinde alan CHP lideri Erdoğan'a çattı, AK Parti'ten kopup parti kurma hazırlığında olan Şener'i ise yerlere göklere sığdıramadı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP'den ayrılan Abdüllatif Şener'den övgüyle söz etti. Baykal, Bursa'nın tarihi Cumalızık köyünde partililerle kahvaltı yaptı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, Şener'in yeni oluşumunu nasıl değerlendirdiği sorulunca, şunları söyledi:

“O konularda bir şey söylemek bana düşmez. Ben sadece sayın Şener'in çok saygıdeğer bir insan olduğunu, sorumluluk üstlendiği dönemde ortaya koyduğu uygulamanın tutarlı, ahlaklı bir anlayış yansıttığını ve onun siyasi yaşamda söz sahibi olmasından Türkiye'nin yararlı çıkacağına inandığımı, bundan şahsen de mutluluk duyacağımı ifade ettim.”

'Farklı olurdu'
Baykal, önceki açıklamalarında “Şener'i daha farklı görüyorum” dediği anımsatılınca da, şu karşılığı verdi: “Bu kanaatimi eskiden beri söylemiştim. Keşke çok daha önceleri AKP yönetimi Türkiye'nin böyle bir gerilime sürüklenmesini önlemek için bir uzlaşma arayışına girmiş olsaydı.
Dayatmacı, zorlayıcı bir yaklaşım içinde olmasaydı, Türkiye'yi krize sürükleyebilecek kararları alırken muhalefetle daha yakın bir iş birliği içine girmiş olsaydı, sanıyorum bugün Türkiye'nin tablosu daha farklı olurdu, AKP'nin durumu da farklı olurdu. AKP'nin bu gelinen noktada bu değerlendirmeyi yapması lazım. İnsanları kolay gözden çıkartmamak lazım. Birikimleri değerlendirmek lazım. Şener, Türkiye'yi bugün krize sürükleyen konularda çok önemli, yapıcı roller üstlenebilirdi ama AKP yönetimi bu arayışa girmedi.”

Erdoğan'a çattı!
Baykal, Şener'in başarılı olup olamayacağı sorulunca, “Bir şey söyleyemem, bana düşmez. Hayırlı olsun, başarılar diliyorum” dedi. Baykal, Bursa'nın ardından Erzincan'a geçti. Erzincan'da cemevinin temelini atan Baykal, yaklaşık 1000 kişiye hitap etti. AKP iktidarının ayırımcılık, bölücülük yaptığını, devlet kurumlarına savaş açtığını, insanları birbirine düşürmeye çalıştığını ileri süren Baykal, şöyle devam etti:
“Hepimiz 1000 yıldan beri Müslümanız. O Tayyip Erdoğan, daha anasının karnına düşmeden bu millet Müslümandı. İslamiyet'i bunlardan mı öğreneceğiz? İslamiyet, dürüstlük, yetim hakkını yememek demektir, İslamiyet, helâli-haramı bilmek demektir. İslamiyet, kul hakkını bilmek demektir. Helali-haramı, yetim hakkını, kul hakkını yiyip-yememeyi senden mi öğreneceğiz?”
Kaynak:
Bu haber toplam 766 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri