Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal'ın telaşının gerçek nedeni

28.07.2009 11:48
Ergenekon sanıkları ve HSYK'ya en büyük desteği veren CHP'nin gerçek derdi şimdi ortaya çıktı.
Ergenekon sanıkları ve HSYK'ya en büyük desteği veren CHP'nin tüm derdi, Kanaltürk'e aktardığı iddia edilen 5 milyon TL'nin Ergenekon savcıları tarafından mercek altına alınıp raporların tamamlanma aşamasına gelmesindenmiş...

Kanaltürk'ün eski sahibi ve Ergenekon sanığı Tuncay Özkan, Cumhuriyet mitinglerinde "Kanalım CHP'nin emrinde" açıklamasıyla dikkat çekmişti. Özkan'ın CHP'den aldığı ileri sürülen yaklaşık 5 milyon TL ise şimdilerde tekrar araştırılıyor.

Ergenekon savcılarının, sanıklar arasındaki karmaşık ilişkileri çözmek için 'operasyonun mali boyutu' ile ilgili de geniş kapsamlı inceleme yürüttükleri belirtiliyor. Bu kapsamda CHP'nin, Kanaltürk'e aktardığı iddia edilen yaklaşık 5 milyon TL'lik paranın Ergenekon savcıları tarafından incelemeye alındığı öğrenildi.

CHP HESAPLARINA "ERGENEKON" İNCELEMESİ

Edinilen bilgiye göre, Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri, Mali Suçları Araştırma Kurulu ve BDDK murakıplarından oluşan denetim timinin, her bilgi ve belgeyi değerlendirerek, Ergenekon'un mali yapısını çözmeye yöneldikleri ve operasyona en büyük tepkiyi gösteren CHP'nin, Kanaltürk'e aktardığı iddia edilen yaklaşık 5 milyon TL'nin de mercek altına alındığı öğrenildi. Son dönemde Ergenekon savcılarına yönelik baskıların artmasında, operasyonun mali boyutu ile ilgili bu raporların tamamlanma aşamasına gelmesinin de rolünün olduğu belirtiliyor.

CHP-KANALTÜRK İLİŞKİSİ:TUNCAY ÖZKAN: "KANALIM CHP'NİN EMRİNDE"

Kanaltürk'ün eski sahibi ve Ergenekon sanığı Tuncay Özkan, Kanaltürk'ü 17 milyon dolara kurduğunu söylemiş, Maliye'nin kanalda inceleme başlatması üzerine ise, bunun sadece 3 milyon dolarının ödenmiş sermaye olduğunu belirtmiş, bunun da Kanal D'den Çukurova Grubu'na geçerken aldığı transfer parası olduğunu ifade etmişti. Tuncay Özkan, Cumhuriyet mitingleri sırasında da, "Kanalım CHP'nin emrinde" açıklamasıyla dikkat çekmişti.

BAŞSAVCILIK, ANAYASA MAHKEMESİ'NE GÖNDERDİ

Google'dan derlediği bilgilerle AK Parti'ye kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, CHP'ye kapatma davası açmadığı gerekçesiyle eleştirilmişti. Kamuoyundan gelen baskılar sonucunda harekete geçmek zorunda kalan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP'nin Kanaltürk'e 3 milyon dolar usulsüz ödeme yaptığı iddiasıyla ilgili açıklamada, CHP'nin Kanaltürk'e (Yaşam TV'ye) ödeme yaptığı iddialarına ilişkin Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, başsavcılığa ilettiği yazı ve eklerinin, siyasal partinin mali denetimi kapsamında görüldüğünden, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na gönderildiğini duyurmuştu.

AYM: CHP, YAKLAŞIK 1 MİLYON TL USULSÜZ HARCAMA YAPTI

Anayasa Mahkemesi, yaptığı incelemede CHP'nin 1998, 2004, 2005 ve 2006 yıllarına ait hesaplarında Siyasi Partiler Yasası'na aykırı harcamalar yaptığını tespit etti. Buna göre, CHP, Siyasi Partiler Yasası'na aykırı olarak yapıldığı tespit edilen 980 bin 527 TL'yi Hazine'ye ödemek zorunda kalırken, Anayasa Mahkemesi, resmi belge üzerinde tahrifat yaparak partiyi zarara uğratan sorumlular hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
Bu haber toplam 1094 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri